Yolanda de Lucchiová vyučuje právo na Univerzite v Malage a na svojom twitterovom účte sa nedávno podelila so zaujímavými fotografiami. Keď si upratovala kanceláriu, v jednej zo zásuviek našla perá, ktoré kedysi skonfiškovala. Celkom na ne zabudla a po rokoch ju opäť prekvapilo, aký dômyselný ťahák študent vymyslel. Na 11 pier dokázal heslovite prepísať podstatnú časť materiálov, ktoré sa potreboval naučiť na skúšku z trestného práva procesného. Určite mu tu zabralo kopec času, ktorý inak mohol venovať štúdiu, na druhej strane však platí, že aj pri tvorení ťahákov sa človek vlastne učí.

Fotky, ktoré zverejnila, boli podľa jej slov určené najmä kolegom, aby demonštrovali, aký vynaliezaví vedia byť študenti pri podvádzaní. Zábery si však začali žiť vlastným životom a rozšírili sa do celého sveta.

Jeden z komentujúcich napísal, že pozná tvorcu týchto pier. Dokonca do komentára umiestnil fotografiu ďalších pier, ktoré mal dotyčný vytvoriť. „Zdravím, Yolanda. Tvorcu tých pier dobre poznám a dovolil mi, aby som vám ukázal niektoré z jeho ďalších výtvorov. Pochopiteľne bez toho, aby som uviedol jeho meno,“ stálo v jednom z komentárov. „Používa mechanickú ceruzku (po našom krajón), ale namiesto tuhy má ihlu.“

Umelecky vyhotovené ťaháky pritiahli na internete veľkú pozornosť, mnohí komentujúci chválili ich autora za trpezlivosť, iní poukazovali na fakt, že miesto vyrývania slov na perá sa mal radšej učiť.

A ako sa k incidentu vyjadrila samotná vyučujúca? Dotyčného v podstate chválila, hoci uviedla, že u nej na skúške neuspel. „Dnes by som už niečo podobné nenašla. Študentom by sa nechcelo vyvinúť toľko úsilia kvôli ťaháku. Žijú vo svete, kde je všetko dostupné cez pár ťukancov prstom po displeji.“

Aké ťaháky ste v škole používali vy? Dajte nám vedieť v komentároch.