Zdá sa, že nech osvetlenie uskladníte po Vianociach akýmkoľvek spôsobom, v priebehu roka sa opäť neuveriteľne zauzlí. Čím je tento jav spôsobený?

Už v roku 2007 to vedci vysvetlili v jednej štúdii. V rámci experimentu umiestnili do krabice viacero šnúrok s rôznou dĺžkou a následne krabicou zatriasli viac než 3400-krát. Všimli si, že uzly sa začali tvoriť, akonáhle krabicou začali otáčať. V priebehu pokusu takto vzniklo vyše 120 rôznych typov uzlov. Trvalo v priemere desať sekúnd, kým sa vytvoril prvý uzol.

Výskumníci zistili aj to, že čím dlhšia šnúrka, tým skôr sa zauzlí. Asi vás neprekvapí, že čím dlhšie šnúrky skúmali (najdlhšia merala 4,6 metra), tým rástla aj pravdepodobnosť vytvorenia uzla. U najdlhšej šnúrky už bola prakticky 100-percentná. Do hry vstupoval aj materiál šnúrky: čím ohybnejší, tým viac uzlov.

Zrejme najdôležitejším faktorom tvorby uzlov ale bolo, či mali voľné konce. Veď práve ony začínajú uzol vytvárať. No a v prípade vianočných svetiel, z ktorých vytŕčajú desiatky až stovky žiaroviek, je týchto koncov naozaj veľa.

A čo sa teda dá robiť, aby vás na Vianoce neprepadli chmáry? Na voľné uloženie osvetlenia rovno zabudnite. Najlepšie je omotať ho napríklad okolo kusu pevného kartóna a uschovať v krabici. Zároveň pre istotu prilepte konce šnúry ku kartónu. Ich zaistením značne znížite pravdepodobnosť, že budete budúce Vianoce opäť nadávať. No a v najhoršom prípade sa uchýľte k núdzovému riešeniu a delegujte zavesenie osvetlenia na niekoho iného. Prípadne sa vyhovorte na energetickú krízu a vyhláste, že v rámci šetrenia tento rok svetlá nebudú. Problém tak odložíte minimálne o jeden rok.