Brigáda policajných psov v čínskom Čchung-čchingusa tak trochu spreneverila svojmu názvu. Ako prvá totiž v rámci celonárodného výskumného projektu, ktorého cieľom bolo nájsť nové výcvikové metódy zvierat, zaradila do služby veverice. Vedci už roky vedeli, že tieto hlodavce majú výborný čuch, až prednedávnom sa im ale podarilo vyvinúť účinný spôsob, ako túto schopnosť využiť pri hľadaní drog.

V službe je zatiaľ šesť veveríc, ktoré úspešne prešli skúškami a čoskoro začnú naostro pracovať. Policajtom sa ich podarilo vycvičiť metódami, ktoré sami vyvinuli, a tak dnes veverice dokážu škriabaním upozorniť na miesto, kde cítia drogy.

Ako sa ukázalo, veverice sú nielen rovnako schopné ako psy, ale majú v porovnaní s nimi viacero výhod. Sú menšie, rýchlejšie a dostanú sa aj na vyššie položené miesta. No a v neposlednom rade je tu aj otázka šetrenia. Veverica toho totiž skonzumuje podstatne menej než pes a dá sa chovať v malej klietke. Myslíte, že sa raz tieto hlodavce uplatnia aj v slovenskom policajnom zbore? Dajte nám vedieť v komentároch.