MENU
Menu
Public rest room

Zaujímavosti Na verejných toaletách toto už asi nikdy neurobíte

Iba pre málokoho je návšteva verejných toaliet príjemná. Spoločné vyprázdňovanie a vedomie, že sa človek nachádza v prostredí plnom cudzích baktérií zo stolice, nie je práve vysnívaným miestom.

Vedci z amerického Connecticutu ale zistili, že ani úzkostlivé dbanie na hygienu nezabráni tomu, aby atmosféra toalety so vzduchových sušičmi rúk nebola zamorená koprofilnými baktériami (pochádzajúcimi  zo stolice). Tie sú totiž nimi doslova rozstrekované do okolia. A hoci majú šetriť  spotrebu papierových obrúskov a byť ekologickejšie, sú z hľadiska mikrobiológie oveľa horšie ako spoločné uteráky.

K prvému rozstrekovanie koprofilných baktérií dochádza pri splachovaní, pokiaľ nie je toaleta zatvorená horným vekom. V tej chvíli mikrokvapky splachovacej vody vystrekujú do okolia aerosól plný baktérií z výkalov. Tie dosadajú na okolité plochy, poletujú vzduchom a sadajú aj na človeka, ktorý stojí pri toalete. Aj keď si potom umyje ruky, ostávajú baktérie na nich a sušič sa postará o ďalšie rozprášenie do vzduchu toalety. Vedci poslali niekoľko osôb na záchod. Tie síce dodržiavali prísne zásady hygieny a umyli si dôkladne  ruky, ale pri sušení rúk vzduchovým prúdom mikrobiológovia aj tak zachytili na plochách umiestených v okolí sušiča až šesťdesiat kolónií koprofilných baktérií. A nepomohlo ani vylepšenie sušiča HEPA filtrom, počet kolónií sa znížil na dvadsať. Vzduchový sušič je totiž nielen rozširovačom baktérií z rúk, ale sám je ich zdrojom a dôkladne umyté ruky môže druhotne infikovať.

Hand Dryer
Hand Dryer
Zdroj: iStockphoto
DISKUSIA
14.4. 2018 8:00
Diskusia