Úbohé deti!
Ani bábätká to nemali v minulosti ľahké. Až do 80-tych rokov minulého storočia totiž lekári verili, že novorodenci necítia bolesť, preto bábätkám počas invazívnych zákrokov nedávali žiadnu anestéziu ani lieky proti bolesti. Namiesto toho dostali svalové uvoľňovače, ktoré im bránili počas zákrokov v pohybe. Toto presvedčenie pochádzalo od lekárov, ktorí nerozumeli rozdielom v reakciách na bolesť medzi plodmi a dospelými, a štúdiám, ktoré zdanlivo nesprávne ukázali, že deti nereagujú na pichnutie špendlíkom. Až v roku 1987 sa veci zmenili po tom, čo matky trvali na tom, že ich deti cítia bolesť a pri operáciách im treba podať anestéziu a medikamenty na zmiernenie bolesti.
Motorová píla?
Keď spomíname bábätká, koncom 18. storočia bol pôrod veľmi nebezpečný a často končil smrťou, keď nastali komplikácie. Dvaja škótski lekári sa rozhodli situáciu zlepšiť a pre väčšie bezpečie matky aj novorodenca vytvorili špeciálny nástroj. Možno vás prekvapí, že ide o motorovú pílu. Lekári videli, že zákrok s nožom alebo malou pílkou, ktorý má zabrániť natrhnutiu a urobiť miesto veľkému dieťa trvá príliš dlho a je pre matku príliš bolestivý. Preto navrhli lekársku motorovú pílu. Našťastie išlo o reťazovú pílu veľkosti noža s malými zubami a nie motorovú pílu, akú poznáte z hororových filmov.
Áno, môže sa to stať
Ak ste videli horor Nezvratný osud, potom ste pravdepodobne prevrátili oči, keď sa odohrala príšerná scéna s eskalátorom. Hoci si veľa ľudí myslí, že sa to v skutočnosti nemôže stať, odohralo sa veľa prípadov, keď nešťastné obete vtiahol a rozdrvil eskalátor. V roku 2018 sa stalo virálnym video muža, ktorého vtiahol eskalátor v Turecku. Po hodine uviaznutia pod schodmi našťastie vyviazol len s ľahkými zraneniami. V roku 2019 päťročnému dievčatku vtiahlo ruku do eskalátora po tom, čo nepustilo zábradlie, keď sa dostalo na vrchol. Zachránili ju do desať minút a utrpela len modriny a opuchy. V roku 2015 však išla žena so synom na eskalátore v nákupnom centre AZG v Jingzhou, keď sa zrútil kovový panel na okraji eskalátora. Trojročný syn takmer zmizol v medzere, ktorá vznikla, ale žene sa ho podarilo podať dvom zamestnancom obchodného centra čakajúcim na vrchole výťahu. Oslobodenie ženy trvalo štyri hodiny, no zomrela skôr, ako ju záchranári dostali von.
Zvláštne chute
V roku 2015 musela hrobárom na Sibíri asistovať ozbrojená stráž, aby zaistila ich bezpečnosť, keď pochovávali zosnulého. Hladné medvede totiž začali atakovať miestny cintorín v Komsomolsku na Amure pri hľadaní potravy a vyhrabávali mŕtvoly. Vlámali sa do niekoľkých hrobov a skonzumovali časť ľudských pozostatkov. Dôvod bol ten, že mali nedostatok štandardnej stravy v podobe húb a lesných plodov, a tak od hladu začali konzumovať ľudské pozostatky. Niektorí však tvrdili, že medvede prilákala ruská tradícia nechávať jedlo na hroboch.
Tupý lesk
Francúzska gilotína bola nástrojom rýchlej smrti vďaka svojej ostrej čepeli. Po prvej verejnej poprave pomocou gilotíny ľudia pískali, pretože dúfali v niekoľko hodín „zábavy“, ale namiesto toho bolo po všetkom po niekoľkých sekundách. Aj nacisti boli fanúšikmi gilotíny a týmto spôsobom zavraždili viac ako 16-tisíc ľudí. Keď hlava obete spadla do koša pod ním, oči a pery sa niekoľko sekúnd pohybovali. Je to preto, že po odrezaní hlavy trvá asi sedem sekúnd, kým mozog prestane fungovať. K najstrašnejším prípadom však dochádzalo, keď sa čepeľ otupila, prípadne kat nemal dostatok skúsenosti. Vtedy čepeľ dopadla aj niekoľkokrát, čo obeti spôsobilo intenzívnu agóniu, kým nakoniec zomrela.