Medveď baribal je pomerne veľká šelma, ktorá môže vážiť až 250 kilogramov. Má obrovskú silu, aj mladé jedince dokážu odvaliť kameň, ktorý váži dvakrát viac než oni. Stretnutiu s grizzlym sa však baribaly vyhýbajú, ako sa len dá. Niet divu, grizzly môže vážiť až 400 kíl a jeho sile sa nemôžu rovnať.

Dokazuje to aj video, ktoré 30. augusta 2023 zverejnila na internete Kanaďanka Susan Griffithová. Tá spolu s manželom práve cestovala domov, keď v provincii Britská Kolumbia zbadali čosi skutočne nezvyčajné. Išlo o grizzlyho, ktorý chcel roztrhať na kusy baribala. V Britskej Kolumbii sa životný priestor týchto druhov medveďov prekrýva a zo súbojov vychádza prakticky vo všetkých prípadoch víťazne práve grizzly.

V tomto prípade ale zrejme nešlo o súboj, ale o mrchožrútstvo. Grizzly nepohrdne ani čerstvou zdochlinou a baribala, ktorého s najväčšou pravdepodobnosťou zrazilo a zabilo auto, už chcel takpovediac len naporcovať. V prítomnosti ľudí však zdochlinu už len odtiahol do kopca a zmizol za horizontom.

Grizzly je predátor schopný uloviť aj losa či bizóna a baribal sa mu v tomto ohľade nemôže rovnať. Zdokumentovaný je napríklad incident z Yellowstonského národného parku, kedy grizzly koncom jesene vytiahol baribala z brlohu a niekoľko dní konzumoval jeho mäso. Ešte predtým, než grizzly uľahol na zimný spánok, spravil to isté aj s ďalším baribalom.

K stretnutiam týchto dvoch druhov medveďov zrejme dochádza často, no prípadov nakrútených na video je minimum. Vyššie môžete napríklad vidieť grizzlyho, ktorý napadol brloh samice baribala a zabil jedno z mláďat, zatiaľ čo zvyšným sa podarilo ujsť. Pre vrcholového predátora ide o typické správanie, nakoľko sa pred zimou snaží nazbierať čo najviac energie.