Lepšia erekcia

Nielen muži, ale aj prasce občas majú problém s udržaním erekcie. Všetci pritom vieme, že lieky nie sú riešenie. V januári 2023 vedci v Číne však predstavili novú technológiu, ktorá pomáha kancom udržiavať erekciu. Ide o špeciálne implantáty, ktoré napodobňujú komplexné tkanivové mikroštruktúry penisu. To umožňuje poškodeným článkom znovu povstať. Ešte je to dlhá cesta, kým sa recept etabluje u ľudí, ale mnoho prasiat už vďaka nemu prežíva intenzívnejší sexuálny život a vyhliadky sú dobré aj pre použitie v ľudskom tele.

Nové srdce

S transplantáciami srdca je vždy problém a získať zdravé srdce je náročné. No a umelé sa až tak nevedia chytiť, avšak ukazuje sa, že ľudské telo by mohlo fungovať aj s prasacím srdiečkom. Prvé srdce z prasaťa na svete transplantovali človeku v univerzitnej nemocnici v Marylande v lete roku 2022. Srdce dostali dvaja pacienti s mozgovou smrťou a išlo o geneticky modifikované srdcia ošípaných. Avšak srdce telo prijalo bez známok odmietnutia. V priebehu troch dní monitorovania zostali nové srdcia funkčné a ukazuje sa, že vzhľadom na podobnosť DNA môže byť riziko odmietnutia menšie ako pri iných typoch transplantovaných sŕdc.

Pomoc pri vyšetrovaní zločinu

Nie je príliš humánne streliť prasa do hlavy. Na druhej strane, tak sa v podstate začína príbeh každej klobásky a jaterničky . No a prečo teda nevyužiť tento akt aj na vedecké účely? V roku 2015 vedci na Novom Zélande urobili výskum, ktorý zahŕňal streľbu cez lebky ošípaných. Štúdia bola zameraná na to, prečo keď guľka vstúpi do hlavy, niekedy mení smer. Výrazne pomohla pri analýze rozdielu medzi vraždou a samovraždou, pretože tento faktor sa ukázal ako kľúčový pri zmene smeru pohybu guľky v hlave. 

Lepšia plodnosť vďaka kokosu

Vedci v Ugande prišli na to, že kokosová voda môže pomôcť pri úspešnej inseminácií ošípaných a zlepšiť aj vyhliadky na oplodnenie u človeka. Voda z mladých kokosových orechov je bohatá na živiny, ako je sodík a draslík. To zlepšilo v chove možnosť zdravej spermie dostať sa k oplodneniu.  Tím dúfa, že ich výskum ponúkne drobným poľnohospodárom cenovo dostupný a prístupný spôsob, ako zvýšiť výdatnosť chovu kvalitných zvierat pre mäso. No zároveň pomôcť aj ľuďom, ktorí sa snažia o dieťa. Vysoká koncentrácia sodíka a draslíka v zelených kokosových orechoch zaručuje nielen dlhovekosť, ale aj lepšiu plodnosť. Aj toto pomohli objaviť ošípané.