MENU
Menu
a

Zaujímavosti Tragické príbehy vládcov, ktorí panovali najkratšie v dejinách

Existovali časy, keď byť panovníkom znamenalo veľké nebezpečenstvo. Vo chvíli, keď vládca zaujal miesto na tróne, bol jeho život v ohrození. Niektorí prežili, postavili impériá, no iní také šťastie nemali. Dokonca hŕstka vládcov si dokázala udržať moc len pár dní či dokonca hodín.

Princ Milan Obrenovič II. - 26 dní
Princ Milan Obrenovič II. vládol Srbsku iba 26 dní, pričom o tom ani netušil. Celý život totiž trpel vážnou pľúcnou chorobou. Keď jeho otec Miloš v roku 1839 abdikoval, dosadil na trón svojho syna Milana. Lenže ten kvôli ťažkej chorobe ani nechápal, čo sa deje. Počas 26-dňového vládnutia nepodpísal ani jediný dokument, v jeho mene nevyšiel ani jeden zákon. Bol príliš chorý na to, aby vôbec vstal z postele. Po 26. dňoch chorobe podľahol.

Jane Grayová - deväť dní

a
Zdroj: Public Domain

Lady Jane Grayová nikdy nepredpokladala, že sa stane kráľovnou. Mala iba 15 rokov, keď ju v roku 1553, štyri dni po smrti kráľa Eduarda VI., zastihla správa, že bude vládnuť Anglicku. Eduard VI. mal pôvodne odovzdať korunu svojej sestre Márii, ale keďže bol oddaný protestant, nesúhlasil, aby sa moci ujala katolíčka. A tak, niekoľko dní pred smrťou napísal závet, ktorým menoval za svoju nástupkyňu Jane Grayovú. Mária to samozrejme nedokázala stráviť a zosnovala pomstu. Deväť dní po korunovácii vtrhla do Londýna a na svoju stranu si získala parlament, ktorý ju prehlásil za právoplatnú kráľovnú a Jane Greyovú z trónu odvolal. Janu obvinili zo zrady a odsúdili na smrť. Dôvodom rozsudku bola niekdajšia protestantská vzbura, v ktorej sa angažoval jej otec. Hoci sa Jane na vzbure nezúčastnila, Mária zmanipulovala parlament a vo februári 1554 nechala Jane popraviť.

Nepálsky princ Dípéndra - tri dni

a
Zdroj: Profimedia

K jednému z najkratších vládnutí v histórii došlo len pred 19 rokmi. Išlo o krátku, ale hroznú vládu nepálskeho korunného princa Dípéndra. 1.6.2001 došlo k masakru nepálskej kráľovskej rodiny, počas ktorého v paláci v Káthmándú vraždil práve princ. Zastrelil niekoľko členov svojej rodiny a nakoniec i seba. V dôsledku streľby zomrelo desať ľudí, štyria boli zranení. Medzi zastrelenými bol i vtedajší nepálsky kráľ Biréndra s kráľovnou Aišvarjou. Dôvodom vražedného besnenia bol hnev princa, ktorému kráľ nechcel dovoliť, aby si vzal za manželku ženu, ktorú miloval. Ten sa opil, vzal niekoľko automatických zbraní a šiel sa pomstiť. Lenže guľka, ktorou sa chcel zabiť mu nespôsobila okamžitú smrť. Dípéndra upadol do kómy a kým skonal, na tri dni sa stal kráľom Nepálu.

Sultán Sayyid Khalid bin Barghash - dva dni

a
Zdroj: Public Domain

Sultán Sayyid Khalid bin Barghash bol šiesty sultán Zanzibaru a krajine vládol iba dva dni. Moci sa ujal 25. augusta 1896 po náhlej smrti vtedajšieho panovníka. Lenže Britské impérium ho odmietlo uznať za právoplatného vládcu s odvolaním sa na zmluvu z roku 1866, podľa ktorej môže nový sultán nastúpiť na trón iba s povolením Britov. Preto žiadali jeho okamžitú abdikáciu. Sayyid to odmietol, a tak vypukla anglo-zanzibarská vojna. Britské námorníctvo 38 minút ostreľovalo palác, zabilo pritom 500 sultánových ľudí. Sayyid v strachu utiekol z paláca zadnými dverami a uchýlil sa na nemeckom konzuláte, kde požiadal o politický azyl.

Cár Michail II. - 16 hodín

a
Zdroj: Public Domain

Keď sa Michail II. zobudil 15. marca 1917 zistil, že jeho brat sa vzdal trónu a prišiel rad na neho. Ak si myslíte, že to mala byť pre neho dobrá správa, mýlite sa. V roku 1917 vrcholila ruská revolúcia a Michael vedel, že na tróne sa dlho neohreje žiadny cisár. Vyhlásil, že moc prevezme len vtedy, ak ho zvolia na základe všeobecného hlasovacieho práva, k čomu nedošlo. Preto urobil najrozumnejšiu vec, akú mohol a po 16 hodinách sa vzdal trónu. Vrátil sa do svojej vily a dúfal v jednoduchý život. No nevyšlo mu to. Krátko po tom, čo sa vzdal trónu ho zatkli a rok držali v domácom väzení. 12. júna 1918 člen tajnej polície Gavril Mjasnikov vnikol do svojho domu, prinútil ho nastúpiť do koča a v lese ho zastrelil.

Cisárovná Yuan - menej ako päť hodín

a
Zdroj: Public Domain

Yuan, dcéra cisára Xiaominga, vládla v Číne necelých päť hodín. Celý život bola iba bábkou v rukách svojej babičky, cisárovnej Dowager Hu. Keď sa Yuan narodila, jej otec bol už chorý, preto sa babička rozhodla, že situáciu využije, aby dosiahla vlastné ciele. 1.4. 528 ukázala svetu Xiaomingovu dcéru, o ktorej tvrdila, že je chlapec a prehlásila ju/ho za cisára. Po necelých piatich hodinách ju však nahradila cudzím dieťaťom - trojročným Yuan Zhao, ktorý sa stal legálnym cisárom. Keď sa to dozvedel čínsky ľud, rozzúril sa. Ľudia sa okamžite vzbúrili proti cisárovnej Dowager Hu, ktorú spolu s jej vymysleným vládcom utopili v Žltej rieke.