Z problému oslabeného ľudstva sa často obviňuje náš moderný životný štýl a to, že sa spoliehame na stroje, ale zdá sa, že to bolo práve šírenie poľnohospodárstva, ktoré v skutočnosti spôsobilo, že naše kosti oslabli. Vedci už dlho vedia, že naši predkovia, lovci - zberači mali silnejšie a robustnejšie kosti než súčasní ľudia, ale snažili sa určiť, kedy presne táto zmena nastala. Novým výskumom, študujúcim vzorky kostí asi spred 30-tisíc rokov, sa zistilo, že pevnosť našich kostí začala klesať v období neolitu.

Profesor Christopher Ruff  z Johns Hopkins University School of Medicine analyzoval vzorku kosti odobratých 1 842 jedincom z celej Európy. Tieto vzorky sa vzťahujú na obdobie od mladého paleolitu až po 20. storočie. Znamená to prierez niekoľkými tisícročiami, počas ktorých sa poľnohospodárstvo vyvíjalo intenzívnejšie. Vyžadovalo si to vysoký podiel  ľudskej práce, no tiež to znamenalo, že ľudia sa pohybovali oveľa menej ako v časoch lovecko-zberačskej spoločnosti a  mali viac príležitostí tráviť voľný čas v pokoji.

Fakt, že prví poľnohospodári už využívali na pomoc pri poľných prácach zvieratá,  tiež znížilo tlak na ich kosti. Začal sa viac presadzovať sedavý spôsob života, ľudia sa pohybovali oveľa menej, a tento trend sa začal dávno pred zavedením mechanizácie a industrializácie. Poľnohospodárske techniky prekvitali už u starých Egypťanov asi pred 5 000 rokmi. 

Štúdia zistila veľký pokles pevnosti v ohybe stehennej kosti a holennej kosti na začiatku neolitu (7 300 a 4 000 p. n. l.), a pokračovala v rímskej, tzv. železnej dobe (2 250 až 1 650 pred naším letopočtom). Následne prišiel vzostup využívania strojov spolu s priemyselnou revolúciou - a záver už poznáme. 

Skoršie štúdie Cambridgeskej univerzity zistili, že ľudstvo nielen slabne, ale sa aj výrazne zmenšuje. Odborníci tvrdia, že súčasní ľudia sú o 10 percent útlejší ako ich predkovia, lovci a zberači. A ako by to nebolo dosť deprimujúce, naše mozgy sú tiež menšie.