Pobyt v stiesnených priestoroch lode môže byť pre posádku, ktorú tvorí neraz viac ako 300 osôb, zábavný aj desivý zároveň. Zoznámte sa s niekoľkými informáciami, ktoré ste pravdepodobne o torpédoborcoch nevedeli.

Morská choroba
Dobrou správou pre každého námorníka je, že nakoniec si na neustále kolísanie a kývavé pohyby lode zvykne. Dovtedy sa žiadny z nich nevyhne morskej chorobe, ktorá je charakterizovaná pocitom nevoľnosti a v extrémnych prípadoch aj závratmi, ktoré sa vyskytujú po pobyte na plavidle na vode alebo pod vodou. Príčinou vzniku choroby je veľmi citlivý vestibulárny systém, ktorý sa nachádza v uchu a zodpovedá za spoluprácu rovnováhy hlavy a tela sa zrakovými vnemami. Nie je možné vopred určiť u koho sa táto zvýšená citlivosť prejaví. Vedci sa však domnievajú, že veľkú úlohu hrá genetika. Hlavnými príznakmi morskej choroby je nevoľnosť, vracanie, malátnosť, únava, dehydratácia organizmu. Ak to chytí 300 námorníkov naraz, torpédoborec je pred kolapsom.

Spánok je podpultový tovar
Napriek tomu, že sedem až osem hodinový spánok denne je nevyhnutnosťou pre správne fungovanie našich zmyslov a jednotlivých orgánov, námorníci na torpédoborci o ňom môžu iba snívať. Po celodennom pracovnom dni, ktorý trvá neraz viac ako osem hodín, si nemôžu vyložiť nohy na stôl. Kontrola situácie ďalekohľadom, zaznamenávanie navigácie, špeciálne úlohy ako je doplnenie paliva z tankerovej lode na mori, získavanie zásob z vrtuľníka, či neustále cvičenia a poplachy, to všetko zamestnáva námorníkov aj po pracovnej šichte. Preto sú radi, keď si zdriemnu na štyri či päť hodín, aby mohli zase vykonávať svoje povinnosti.

Čo s obsahom WC?
Uvažovali ste, ako to je s používaním toalety na torpédoborci? V tesnom priestore je kapacita na spracovanie „ľudského“ odpadu naozaj minimálna. Lode majú zadržiavacie nádrže, ktoré môžu vyprázdniť na certifikovaných skládkach. Mnohé typy lodí obsah nádrží drvia do podoby „hnilobného pyré“, ktoré v prístave prostredníctvom hadíc napoja na výstupné ventily a prečerpajú do bežných kanalizačných potrubí infraštruktúry. Na mori, pokiaľ je loď minimálne päť kilometrov od pobrežia, môžu obsah toalety vypustiť aj do oceánu. Nabudúce, keď budete uvažovať o kúpaní sa v oceáne, spomeňte si na to.

Žiadne súkromie
Pri pozeraní vojenských filmov ste možno podľahli predstave, že každý námorník je dôstojníkom a disponuje vlastnou kajutou. Vedeli ste, že námorník na torpédoborci má menší osobný priestor ako väzeň v cele? Predstavuje iba malé skrinky na uloženie uniformy, topánok a zopár osobných predmetov. Kajuty majú iba vyšší dôstojníci, ktorí sú v nich ubytovaní väčšinou po dvoch. Ostatní námorníci nižších hodností spia po dvadsiatich až päťdesiatich v jednej veľkej miestnosti na poschodových kovových posteliach. Predstavte si to chrápanie! Ak si k tomu uvedomíte, že ležíte na obrovskej palivovej nádrži s muníciou, ľahký spánok to určite nebude.

Jedlo je už dnes chutnejšie, aj keď...
Námorné stravovanie prešlo v posledných desaťročiach veľkým vývojom. Kým v minulosti sa námorníci sťažovali na jednostrannú a fádnu stravu, dnes napríklad americké námorníctvo prevádzkuje vlastné kuchárske školy Culinary Specialist, vďaka čomu sa úroveň stravovania jednoznačne zlepšila. Napriek výraznému zlepšeniu podmienok však lodní kuchári môžu pracovať len s tým, čo majú k dispozícii. Priestor pre mrazničky a chladničky je obmedzený, rovnako ako schopnosť dopĺňania zásob. Po približne týždni na mori sa čerstvé ovocie a zelenina stávajú nedostatkovým tovarom. Rovnako i čerstvé mlieko. Preto aj v súčasnosti na palube víťazia konzervy a trvanlivé potraviny.

Každý je hasič
Keď pohltia plamene dom, jeho obyvatelia môžu vybehnúť von a zachrániť si holý život. V prípade, že začne horieť na torpédoborci brázdiacom oceán, nemáte kam ujsť. Buď bojuješ s ohňom a vyhráš, alebo skončíš v oceáne. Preto sú na torpédoborci všetci od kapitána až po najnižšieho námorníka vyškolenými hasičmi. Každý na palube navštevoval povinnú protipožiarnu školu, kde sa učil hasiť torpédoborec. Problémom je, že celé plavidlo je zvyčajne plné paliva a streliva, čo nesmierne sťažuje boj s ohňom.