MENU
Menu
Fear of flying - Pteromerhanophobia

Zaujímavosti Strachu z lietania sa dá zbaviť veľmi, naozaj veľmi príjemne

Ľudia sa snažia fóbiu z lietania tlmiť rôznymi spôsobmi. Skúšajú hypnózu či sedatíva. Lenže bývalý stíhací pilot pracujúci v súčasnosti ako terapeut pre osoby s fóbiami z lietania Tom Bunn má mať osvedčený recept.

Ten je navyše veľmi lacný, príjemný a má iba samé pozitívne účinky. Je to sex. Podľa neho kvalitné milovanie pred odletom pomôže zmenšiť úzkostný strach z lietania lepšie ako všetko ostatné. „Mal som klienta, ktorý mi hovoril, že má chorobný strach z lietania už sedem rokov. Vždy, keď mal letieť, bol úplne mimo, iba raz to bolo inak, pokým sa vrátil domov z pracovnej cesty, tak sa s niekým vyspal. Dodal, že sa v tú noc vôbec nevyspal. Ale celú ju presúložil a z postele odbehol rovno do lietadla, vtedy odletel domom úplne bez obáv,“ tvrdí Bunn, zakladateľ programu SOAR pomáhajúceho ľuďom s fóbiami z lietania.

Sex pomáha ľuďom aj s posttraumatickým syndrómom, kedy zažívajú úzkosti, depresie a strach kvôli extrémne stresujúcemu životnému zážitku. Orgazmus pomáha uľavovať od nutkavého spomínania na traumu. Podľa Bunna aj osoby, ktoré sú veľmi náchylné k stresu a ktoré prežívajú stres takmer denne, bývajú tými, ktorí majú strach z lietania. Vedci z Massachusetts zistili, že mozog sa lepšie zotavuje z posttraumatického syndrómu, keď sa v ňom zvýši hladina hormónu šťastia – serotonínu. A ten sa vylieva do mozgu práve po sexe. Navyše sa po súloži v tele vytvára iný hormón, oxytocín, ktorý prehlbuje dôveru a priateľské city. Oxytocín navyše pomáha oslabiť tie časti mozgu, kde sa vytvárajú spomienky na desivé zážitky. „Sex síce nepomôže úplne všetkým cestujúcim, ktorí sa pripravujú na cestu lietadlom, ale môže pomôcť tým, ktorí majú úzkosti pri lietaní či slabú fóbiu,“ tvrdí Bunn.

DISKUSIA
12.10. 2018 8:00
Diskusia