Obyvatelia nevadského mesta Henderson sú zvyknutí vídať svorky kojotov, ktoré sa v noci preháňajú ulicami. V posledných mesiacoch ale viacerí z nich hovorili o zvláštnej šelme, ktorá medzi divoké zvieratá akosi nepasuje. So svorkou mal totiž behať biely pes. Žiadneho človeka však nenechal priblížiť a správal sa veľmi placho. Stal sa slávnym pod prezývkou Duch.

Prvé zmienky o psom spoločníkovi kojotov pohádzajú z jesene 2022. Viacerí odborníci sa vyjadrili, že pes sa ešte ako šteňa musel zatúlať do púšte, prípadne ho tam úmyselne nechal jeho majiteľ. Dospelého jedinca by si totiž kojoty „neadoptovali“. Dokonca bol podľa nich Duch vodcom celej svorky. V púšti sa ocitol ako šesť či sedemmesačný, dnes má čosi vyše roka.

Obyvateľom Hendersonu prítomnosť psa vo svorke kojotov nevadila, no jedného dňa si všimli, že Duch kríva. Obávali sa, že kojoty môžu na oslabené zviera zaútočiť, a tak kontaktovali lapačov zvierat, ktorí mali psa odchytiť. To sa však ukázalo ako pomerne náročné.

Ľudia lapačov zásobovali informáciami o tom, kadiaľ sa svorka pohybuje, trvalo však dva týždne, kým na základe dát nastražili pascu, do ktorej sa Duch chytil. V jej okolí sa však podozrievavý pes pohyboval šesť hodín a zdalo sa, že pasca napokon vôbec nesklapne.

Hoci Duch žil s kojotmi najmenej šesť mesiacov, ukázalo sa, že k ľuďom je milý a ide o pokojného psa. V súčasnosti sa lieči na veterinárnej klinike, kde mu musel amputovať jeden prst. Taktiež má zápaly kože a uší a v žalúdku má kamene, ktoré zrejme zjedol od hladu. Veterinár ale predpokladá, že kamene prejdú tráviacim traktom a nebude treba ich odstrániť chirurgicky. Duch si v súčasnosti privyká na nový životný štýl a v noci stále nemôže spávať, keďže vtedy bol zvyknutý behať s kojotmi.