MENU
Menu
Ilustračné foto.

Zaujímavosti Starostlivosť o motocykel počas všetkých ročných období. Na toto určite nezabudnite

Dobrá starostlivosť o motocykel v zime zaručí, že sa na svojom obľúbenom dopravnom prostriedku budete komfortne voziť dlhé roky.

Hoci je sezóna lyžovačiek a zima ešte ani zďaleka neustupuje sviežej jari, niektorým motorkárom je už clivo. Zima pre nich nie je práve vysnívaným obdobím a mesiace čakania na prvé jarné dni, kedy prevetrajú svojho dvojkolesového tátoša, im prídu nekonečné. Patríte medzi nich?

Ak áno, tak určite viete, že základom dobrej starostlivosti o motorku, trojkolku, či štvorkolku je jej správne zazimovanie. Aby jazda na nej netrvala len krátky čas, ale bola spoločníkom na cestách dlhé roky. Rady pre motorkárov, ako správne zazimovať motorku sú rôzne. Základom je umiestniť motorku počas zimy na vetrané a ideálne vykurované suché miesto. Batériu je potrebné dobiť na konci sezóny, no najlepšie aj niekedy v strede zimy, aby na jar fungovala ako má. Je dobré pred zimou vymeniť olej aj olejový filter a mierne prehustiť pneumatiky. Odporúča sa vyčistiť a naolejovať reťaz a vypulírovať aj celú karosériu motorky. Motorka po zime bude šliapať ako hodinky, ak nezabudnete podolievať dôležité zmesi a prípadne aj naolejovať zámok a zadné stupačky.

Po zime je nutné skontrolovať stav baterky a najmä pneumatík. Ideálne je, ak motorka v zime nestojí na zemi, ale je umiestnená na stojane, aby sa zabránilo nerovnomernému zaťaženiu kolies. Je nutné skontrolovať aj brzdy, doplniť brzdovú kvapalinu či odvzdušniť celý systém. Skontrolovať treba aj reťaz, či nie je príliš pevná alebo vyťahaná, a ak náhodou hrkoce, je potrebné ju vymeniť. Správna generálka zahŕňa aj kontrolu vzduchového filtra. Dôkladné vyčistenie, prípadne jeho výmena zaručí bezproblémový štart novej sezóny.

Počas zimných mesiacov je možné motocykel odhlásiť z evidencie, a platiť tak za poistenie motorky len alikvotnú časť roka. Ak ste zvyknutý to tak robiť, nezabudnite na jar, pred začiatkom sezóny obnoviť pzp na motorku. V poisťovni Union to ide rýchlo a jednoducho online, telefonicky alebo osobne na ktorejkoľvek pobočke.

Autor: PR článok
4.2. 2020 0:05
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.