Vedeli ste o tom, že pomenovať rastliny ich pravým menom môže byť občas poriadna veda? Pripravili sme pre vás obrázkový kvíz, v ktorom si môžete otestovať, ako ste na tom s botanickými znalosťami vy. Ste expertka, alebo v botanike poriadne pokrivkávate?
Sedmokráska obyčajná alebo Bellis perennis. Je to nízka rastlinka, ktorá zriedka presahuje 12 cm. Má sýto zelené listy usporiadané v prízemnej ružici a je typickou rastlinou našich lúk a pasienkov.
Prvosienka jarná, alebo Primula veris. Je to trvalka z čeľade prvosienkovité. Je rozšírená v Európe a Ázii. Rastlina je liečivá, má močopudný účinok a používa sa pri ochoreniach horných dýchacích ciest.
Je to dub letný, alebo Quercus robur. Ide o mohutný listnatý strom z čeľade bukovité. Má hrubo rozpukanú kôru. Dorastá do výšky 30-40 metrov.
Ibištek sýrsky alebo Hibiscus syriacus. Miluje slnko a najviac kvitne na mladých, nových výhonkoch. Príliš častý rez, hoci by podporil bohatú násadu kvetov, však nie je vítaný.
Palina pravá alebo Artemisia Absinthium. Aj napriek tomu, že je známym alergénom, má aj liečivé účinky. Palina sa oddávna považuje za bylinu prospešnú hlavne žalúdku a celému tráviacemu traktu. Má žlčopudné, protikŕčové a dezinfekčné účinky, uľahčujúce vykašliavanie a podporujúce trávenie.
Hrab obyčajný (Carpinus betulus). Je to statný jednodomý listnatý strom dorastajúci do výšky asi 30 m z čeľade brezovité. Používa sa aj ako rastlina na živé ploty.
Breza (Betula) je rod listnatých stromov z čeľade brezovité (Betulaceae) a príbuzný rodom buk a dub z čeľade bukovité. Brezy sú často pionierskym druhom, ktorý osídľuje nové biotopy a môžu sa dožívať aj 160 rokov.
Je to čerešňa vtáčia alebo Cerasus avium. Na rozdiel od jej "sestry" višne má oveľa sladšie plody.
Pŕhľava alebo staršie žihľava je rod rastlín z čeľade pŕhľavovité. Rastie v miernom pásme po celom svete. Sú pre ňu charakteristickú pŕhlivé chlpy.
Machy (lat. Bryophyta). Machy sú staré rastliny, ktoré sú ukážkou prechodu vodných rastlín k suchozemským. Ich telo ešte nemá vyvinutý dokonalý vodivý systém, preto nemajú pravé orgány. Vodu nasávajú povrchom celého tela. Zaraďujú sa medzi vyššie rastliny, lebo majú zložitejšiu stavbu tela ako riasy.
Levanduľa patrí medzi bylinky, ktoré sa používajú už po stáročia. V minulosti sa hojne pestovali v záhradách, a to najmä ako okrasná rastlina. Takisto ich však postupne začali využívať pri liečbe rôznych ochorení či na výrobu parfumov.
Ďatelina lúčna je na prvý pohľad len obyčajná krmovina, ktorej osivo sa dá kúpiť v každom záhradkárskom obchode. Má však oveľa širšie využitie. Má liečivé účinky a v minulosti bola považovaná dokonca za bylinu, ktorá mala pôsobiť proti negatívnej energii a prinášala šťastie.
Ovos siaty, tradičná obilnina severnej Európy, poskytuje výnimočnú porciu výživných látok, ale tiež vitamínov a minerálií, ktoré ocenia nielen kone, ale aj milovníci ovsenej kaše.
Je to ryža alebo Oryza glaberrima z rodu ryža. Ryža pochádzajú pôvodne z tropickej a subtropickej južnej a juhovýchodnej Ázie a Afriky. A priznajte sa, vedeli ste, že jej drobné biele zrniečka rastú takto?
Je to naozaj tis obyčajný alebo Taxus baccata. Vždyzelený rozkonárený ker alebo strom vysoký 2 až17 metrov, sa dožíva veku aj vyše 1 000 rokov.
Zdá sa, že rastliny vnímate len na tanieri, prípadne ako zelenú kulisu počas prechádzky prírodou (ak do nej občas zájdete). Možno by to chcelo trochu viac otvoriť oči. Rastliny sú totiž súčasťou nášho bytia...
Sú zelené, zvyčajne kvitnú, rozvoniavajú, ponúkajú pokoj, tieň, povzbudzujú myseľ... To všetko viete a zdá sa, že vnímate zeleň okolo seba naozaj s otvorenými očami. ...a my vám k tomu gratulujeme!