Sliznatka je primitívny, prakticky slepý živočích, ktorý trávi svoj život na dne mora a kŕmi sa mŕtvymi rybami. Jednou z vecí, ktorá robí sliznatku unikátnou, je jej telesná stavba. Tvor síce má lebku, ale nemá čeľusť ani chrbticu. Vďaka tomu sa môže doslova zvinúť do rôznych uzlov a oškriabať si tak z tela sliz, ktorý produkuje.

Sliznatka tiež vie rôznymi otvormi vniknúť do väčšej koristi, prípade si dvomi radmi ostrých zubov takýto otvor vytvorí, a potom vyžiera vnútornosti. Zuby by ale vlastne ani nepotrebovala, pretože dokáže vstrebávať živiny cez kožu. Vďaka tomu prežíva celé mesiace bez jedla. Pripadá vám to nechutné? A to sme ešte nehovorili o tom, koľko slizu vlastne vyprodukuje.

Zdá sa, že bez zubov a očí nemá sliznatka žiaden spôsob, ako sa brániť pred predtáromi. Disponuje však tajnou zbraňou, ktorá vie odradiť aj toho najdotieravejšieho lovca. Keď sa totiž cíti ohrozená, začne vypúšťať sliz v takom množstve, že dokáže útočníka nielen spomaliť či úplne zastaviť, ale dokonca aj zadusiť.

Sliz vychádza z dvoch druhov pórov, ktoré má sliznatka po celom tele. Jeden druh produkuje sliznatý hlien, ten druhý akési slizové bubliny. Kombinácia týchto dvoch látok spôsobuje, že hoci sliznatka vyprodukuje len asi čajovú lyžičku hlienu, ten sa dokáže roztiahnuť až desaťtisíckrát. Zároveň je ale mimoriadne hustý a predátory ho nedokážu roztrhnúť. Pripomína skôr pavúčiu sieť a je desaťkrát pevnejší než nylon. Zároveň ale ide o jeden z najjemnejších materiálov na Zemi, je až 100-tisíc krát jemnejší než želatína. Mechanizmus, vďaka ktorému sliznatky tento materiál produkujú, však ostáva vedcom záhadou.

Sliznatka prichádza vo voľnej prírode do kontaktu s človekom len veľmi sporadicky. Raz však boli sliznatky účastníkmi jednej z najbizarnejších dopravných nehôd v dejinách. Auto, ktoré ich prevážalo, havarovalo, a ryby začali vo veľkom vylučovať sliz. Ako môžete vidieť vo videu, bolo ním pokryté nielen celé auto, ale aj cesty, ktorú musel čistiť buldozér.