Tunel pod Veľkou pyramídou v Gíze, Egypt

Dnes už vieme, že pyramídy sú plné sietí tunelov, v ktorých sa môžeme stratiť. Nie všetky z nich už vedci objavili, resp. nepoznajú ich účel. Jedným z najnovších objavov je podzemný tunel pod Veľkou pyramídou v Gíze s dĺžkou deväť metrov, ktorý našli v marci 2023. Nachádza sa v blízkosti hlavného vchodu do pyramídy a jeho existenciu odhalili vďaka ultrazvukovým a radarovým testom. Vedci zatiaľ nevedia, na čo slúžil. Podľa jednej z teórii vznikol, aby rozložil hmotnosť pyramídy, a tým zabezpečil jej väčšiu stabilitu.

Tunely pod Koloseom, Taliansko

Koloseum každoročne priťahuje tisíce návštevníkov, pričom ponúka pohľad na starovekú rímsku kultúru, jej zvyky a tradície. Turisti sa môžu voľne túlať Koloseom, nie vždy sa im však podarí dostať pod neho. A pritom pod rímskym Koloseom, kde prebiehali surové zápasy gladiátorov a príšerné verejné popravy, je doslova tajný svet. Podzemné priestory alebo „hypogeum“ boli spleťou komôr s mohutnými klenbovými chodbami, kde väznili gladiátorov, otrokov a divé zvieratá a kde sa pripravovali neľútostné boje na život a na smrť. Donedávna mala verejnosť vstup do podzemných priestorov zakázaný. V roku 2018 však začal veľký projekt obnovy historickej pamiatky, ktorý umožnil návštevníkom preskúmať niektoré z pôvodných tunelov križujúcich arénu. Zvedavci môžu nahliadnuť do komôr a šácht, ktorými vyťahovali zvieratá a bojovníkov k padacím dverám a vstupnej bráne do bojovej arény.

Kostol Manzana de las Luces, Argentína

Manzana de las Luces je starý jezuitský náboženský komplex v San Telme v Argentíne. Postavili ho koncom 15. storočia a bol súčasťou misie na podporu kresťanstva v Novom svete. Napriek vznešenému poslaniu neboli jezuiti v Argentíne vítaní, pričom domorodé skupiny im hrozili ozbrojenými konfliktmi. Na svoju ochranu začali jezuiti budovať sieť tunelov pod kostolom, ktoré rozširovali aj do ďalších kostolov v okolí mesta. Cieľom bolo mať únikový plán, keď ich domorodci napadnú. Zaujímavé je, že tunely nikdy poriadne nezdokumentovali, takže pre vedcov bolo náročné odhaliť ich skutočný rozsah alebo účel. Prvé tunely objavili v roku 1900 počas jedného stavebného projektu. Dnes si turisti môžu pozrieť krátky úsek tunelov priamo pod misiou Manzana de las Luces.

Nálezisko Chauvin de Huantar, Peru

Chavin de Huantar je staroveké archeologické nálezisko na vysočine v Peru. Postavila ho údajne kultúra Chavin, ktorá prekvitala medzi rokmi 900 pred Kristom až 200. Miesto je známe pôsobivými architektonickými prvkami, vrátane komplexnej siete podzemných tunelov, ktoré slúžili na slávnostné účely. Skryté tunely Chavin de Huantar sú dôležitou súčasťou histórie spomínanej lokality. Tunely postavili pomocou sofistikovaných inžinierskych techník a navrhli tak, aby odvádzali vodu a spájali rôzne časti lokality. Zohrali tiež úlohu v náboženských praktikách kultúry Chavin, pretože ich používali pri obradoch a na komunikáciu s bohmi. Chodby objavil v roku 1940 peruánsky archeológ Julio C. Tello a odvtedy je Chavin de Huantar jedným z najdôležitejších archeologických nálezísk Peru a obľúbenou turistickou destináciou. Návštevníci môžu preskúmať podzemné tunely a ďalšie architektonické prvky, vrátane chrámu Chavin či masívnej kamennej stavby zdobenej zložitými rezbami a sochami.

Tunely v meste Taposiris Magna, Egypt

Taposiris Magna je staroveké egyptské mesto, ktoré leží asi 50 km od Alexandrie, ktoré je domovom zrúcanín, chrámov a jedinečných historických pamiatok, ale aj nedávno objavenej siete tunelov pod jedným z miestnych chrámov. Sieť tunelov má viac ako 4,2 kilometra a výšku asi dva metre. Tunely sú 20 metrov pod zemou a zdá sa, že sú presnou replikou tunela Eupalinos na gréckom ostrove Samos, ktorý slúžil ako akvadukt a zásobáreň vody. Tunel pochádza z obdobia Ptolemaiovcov, keď Egyptu vládlo Grécko. Vedci stále tunel prekopávajú, aby sa o ňom dozvedeli viac, no predpokladajú, že ho postavili na rovnaký účel ako Eupalinos.

Kráľovský palác v Neapole, Taliansko

Kráľovský neapolský palác bol vlastníctvom Ferdinanda II. Bourbonského v 18. storočí. Vedeli ste, že je doslova prešpikovaný sieťou tunelov, ktoré kráľ nechal postaviť kvôli strachu z revolučného povstania? Tunely sú obrovské, viedli z kasární až do kráľovského paláca a navrhli ich tak, aby vyhovovali vojenským jednotkám a koňom. Zaujímavosťou je, že počas II. svetovej vojny slúžili ako bombové úkryty, ako aj na pašovanie vozidiel. Mnohé z nich vedci objavili náhodou, počas vykonávania seizmických skúšok v tejto oblasti. Dnes môžu mnohé z nich navštíviť turisti počas prehliadky kráľovského paláca v Neapole.