Z väčšej vzdialenosti pripomínala drevená stavba japonskú pagodu. Zblízka zasa bizarný dom nejakej bosorky z rozprávky. Mala 13 poschodí a výšku 44 metrov, takže išlo o jednoznačne najvyššiu drevenú budovu v celom Rusku.

Patrila „kontroverznému“ podnikateľovi Nikolajovi Sutjaginovi, ktorý zbohatol vďaka obchodovaniu s drevom. Taká bola aspoň oficiálna verzia, v skutočnosti bol Sutjagin gangster, ktorý zastrašoval konkurenciu, cudzie mu nebolo ani vyhrážanie či fyzické napádanie svojich oponentov. Vyrastal v dvojizbovom byte na sídlisku a vždy chcel mať veľký dom. Keď zbohatol, rozhodol sa, že si ho postaví.

Začal v roku 1992 a pôvodne vraj chcel len dvojposchodovú budovu. Všetci susedia mali len prízemné domy a Sutjagin sa chcel nad nimi týčiť a ukázať tým svoj majetok a moc. Potom sa však vybral na výlet do Nórska a Japonska, aby sa inšpiroval tamojšími drevenými domami. Keď videl tie pompézne stavby, okamžite sa rozhodol, že chce bývať v oveľa vyššej stavbe.

Najprv pridal ďalšie tri poschodia, ale potom dom tvarom pripomínal hríb. Pristavil ďalšie podlažie, ale budova bola stále dosť nevzhľadná. A tak pokračoval. V roku 1998 ho na štyri roky odsúdili za vydieranie, ale Sutjaginovi príbuzní v stavaní pokračovali. Za domom dokonca vybudovali aj päťposchodový záhradný „domček“, aby mal kde Sutjagin hostiť svojich kolegov a ich partnerky.

a
Zdroj: Panoramio.com/photo/49904340

Keď sa zločinec vrátil z väzenia, zistil, že dom je prakticky hotový, ale už nemá s čím podnikať. Jeho biznis prevzali konkurenti z podsvetia a zničili mu prakticky všetok majetok s výnimkou domu. Sutjagin napriek tomu stavbu dokončil a v roku 2007 bola hotová. Lenže už o rok neskôr sa na vysokú budovu začali sťažovať susedia. Bývalý zločinecký boss už nemal prakticky žiadnu moc a úrady mu to dali pocítiť.

Sutjagin dostal písomnú výzvu, aby dom, ktorý postavil bez povolení, zbúral, pretože predstavuje bezpečnostné riziko. Upozornili ho, že žiadna drevená stavba nesmie mať viac než dve poschodia, a že keby jeho dom začal horieť, požiar by sa rozšíril do celého susedstva. Majiteľ budovy vázvu odignoroval a celý prípad putoval na súd. Ten napokon definitívne rozhodol o odstránení stavby, ktorú napriek Sutjaginovým protestom strhli. Ostali stáť len tri poschodia a tie v roku 2012 zachvátil požiar a zhoreli do tla.