Likviduje voľné radikály

Voľné radikály sú molekuly produkované metabolickým procesom vášho tela. Nevyhnete sa im, ale môžete ich vychytať. Nadmerné množstvo voľných radikálov vo vašom tele však vytvára stav zvaný oxidačný stres, ktorý je spájaný s chronickými chorobami, vrátane srdcových chorôb a rakoviny. Tekvica obsahujú antioxidanty, ako je alfa-karotén, beta-karotén a beta-kryptoxantín. Tie dokážu neutralizovať voľné radikály a zabrániť im v poškodzovaní vašich buniek.

Podpora zdravia

Len zdravý chlap je spokojný chlap. Tekvica je doplna nabitá živinami, ktoré môžu posilniť váš imunitný systém. Má vysoký obsah beta-karoténu, ktorý vaše telo premení na vitamín A. No a štúdie ukazujú, že vitamín A môže posilniť váš imunitný systém a pomôcť v boji proti infekciám. Tekvica má tiež vysoký obsah vitamínu C. Ten zvyšuje produkciu bielych krviniek, pomáha imunitným bunkám pracovať efektívnejšie a urýchľuje hojenie rán.

Chráni zrak

Je celkom bežné, že sa zrak s vekom opotrebuje a začnete horšie vidieť. Našťastie konzumácia správnych živín môže znížiť riziko straty zraku. Veľmi dobrou prírodnou ochranou je tekvica. Bohatá na živiny, ktoré sú spojené s podporou zraku. Napríklad obsah beta-karoténu dodáva vášmu telu spomínaný vitamín A. Práve jeho nedostatok stojí za stratou zraku.

Ochrana pred rakovinou

Tekvica má vysoký obsah karotenoidov, čo sú zlúčeniny, ktoré môžu fungovať ako antioxidanty. To im umožňuje neutralizovať poškodené bunky a tým naše telo chráni pred určitými druhmi rakoviny.

Zdravé srdce a penis

Tekvica má vysoký obsah draslíka, vitamínu C a vlákniny, ktoré sú spájané s prínosmi pre srdce. Štúdie napríklad ukázali, že ľudia s vyšším príjmom draslíka majú nižší krvný tlak a znížené riziko mŕtvice. A to nie je všetko. Pretože ak máte vysoký krvný tlak, tak jedným z prvých príznakov je zlyhávanie erekcie. To znamená, že čím menší tlak krvi, tým väčší tlak tam dole. Aj vďaka tekvici.