Saturn bol kultovou planétou

Planéta fascinovala ľudí od dávnych čias. Rimania uctievali Saturn natoľko, že v jeho mene usporiadali každoročný obrovský festival, takzvané Saturnálie. Išlo o skutočný festival pôžitkov, aké si len viete v Rím predstaviť. A prečo práve Saturn? Podľa rímskeho mýtu naučil Saturn svojich zverencov obhospodarovať pôdu a preto ho následne uctievali pre jeho štedrosť.

Skutočne horúca planéta

Povrch Saturnu sa skladá výlučne z plynov a preto tu nie je žiadny pevný povrch, na ktorom by sa dalo pristáť alebo stáť. Avšak, aj keď nie je na čom stáť, Saturn má skalnaté jadro, no jeho povrch je pri teplote 8 315 stupňov Celzia teplejší ako povrch Slnka. Takže k samotnému jadru sa prakticky nedá ani prepracovať. Akoby to bolo samotné peklo.

Jeden rok na Saturne trvá 30 pozemských rokov

Pre Saturn trvá jeden obeh okolo Slnka 29,4 pozemského roka. Ako by ste sa chceli dožiť sedemdesiatky na Saturne, mali by ste 2 058 pozemských rokov. Saturn sa jednoducho pohybuje vesmírom pomalšie. Dôvodom je aj to, že ho brzdia samotné prstence. No a aj obežnú dráhu okolo Slnka má podstatne dlhšiu ako Zem.

Saturn je naozaj veľký

Na tohto plynového obra by bolo potrebných viac ako 700 našich planét. Saturn má priemer 116 460 kilometrov. Predpokladá sa, že prstence Saturnu sú zhlukom trosiek z nebeských zrážok, ktoré na svoju obežnú dráhu vtiahla intenzívna gravitačná sila plynného obra. Skladajú sa z biliónov častíc s veľkosťou od zrniek piesku po mrakodrapy, pričom niekoľko má veľkosť pohorí. Tvoria ich prachové častice a kúsky kameňa a ľadu pokryté jemným prachom. A tak robia planétu ešte mohutnejšou.

Zaujímavý systém prstencov

Prstencový systém má priemer približne 282-tisíc kilometrov. Hlavné prstence majú priemernú hrúbku iba 30 metrov a sú relatívne blízko seba, s výnimkou 4 700-kilometrovej medzery nazývanej Cassiniho delenie, ktorá od seba izoluje dva hlavné prstence.