Medzi najpopulárnejšie turistické atrakcie Južnej Ameriky patria ruiny Machu Picchu, soľná planina Salar de Uyuni či Angelove vodopády vo Venezuele. Tie navštevujú bežní cestovatelia. Vyznavači drogového turizmu ale vyhľadávajú celkom inú zastávku. Bar Route 36 funguje už 12 rokov a je zrejme jediným miestom na svete, kde si môžete bez obáv z právnych následkov objednať kokaín. Ponuka je zameraná špeciálne na zahraničných turistov, ktorí chcú vyskúšať inak zakázanú drogu: Bolívijčania sem majú vstup zakázaný.

Kokaín je síce v Bolívii pomerne lacný a ľahko dostupný, jeho užívanie je však aj tu nelegálne. Ako je teda možné, že Route 36 funguje a je dokonca známym barom? Nuž, nie všetko je len o korupcii. Majiteľ síce podpláca úradníkov i policajtov, ale zároveň musí aj každých pár týždňov meniť polohu baru. Route 36 tak nemá stálu adresu, ale presúva sa po celom La Paz.

Ako teda turisti bar nájdu? Veď nemá adresu, webovú stránku ani reklamu. Nuž, tieto veci ani nepotrebuje. Stačia mu taxikári. Tí dobre vedia, kde Route 36 práve sídli. Cestovateľovi stačí povedať, kam chce ísť, a taxikár všetko zariadi.

Na to, že v budove sa nachádza nelegálny bar, nepoukazuje žiadny neónový pútač. Pred barom stoja dvaja vyhadzovači, ktorí turistu prehľadajú a pustia ho dnu. Tu prejde cez ďalší pár strážcov a detektor kovov a napokon sa ocitne v samotnom bare.

Interiér nie je prakticky ničím zvláštny, akurát namiesto nápojového lístka je tu lístok šňupací. Kokaín vám prinesú na kovovom podnose rozdelený na úhľadné čiary a dostanete aj slamku, ktorou ho môžete nasať.

Gram kokaínu tu stojí v priemere 20 eur a tí, ktorí majú s danou látkou skúsenosti, tvrdia, že má nadpriemernú kvalitu. Majiteľ baru totiž rozhodne nechce, aby sa o jeho podnikaní šírili zlé reči. Koniec koncov, celý marketing je založený práve na ústnom podaní.