José Rubén Nava Noriega sa pokojne môže uchádzať o titul najhoršieho riaditeľa zoo v dejinách. Za jeho pôsobenia v zoo v meste Chilpancingo bola záhrada miestom hriechu. Noriega ilegálne predával zvieratá, neviedol dokumentáciu o narodeniach a úmrtiach, viacero zvierat sa stratilo a ďalšie dokonca prikázal zabiť a pripraviť z nich slávnostnú večeru. Na tanieroch skončili na Nový rok počas večierka pre zamestnancov zoo štyri z desiatich zakrpatených kôz.

Všetko začalo 14. januára 2023, keď farmár v mexickom štáte Guerrero našiel na svojom pozemku raneného srnca a oznámil to úradom. Zviera malo na tele viacero rán po zuboch a poranenú nohu. Zistilo sa, že ušlo zo zoo v Chilpancingu, a tak ho sem odviezli, aby sa oň postarali ošetrovatelia. O pár dní neskôr ale zviera zomrelo a vyšetrovanie ukázalo, že rany zamestnanci zašili bez použitia anestézie a navyše srncovi bezdôvodne odpílili parohy.

Prípad so srncom bol ale iba špičkou ľadovca, spustil však rozsiahlejšie vyšetrovanie. Počas neho policajti zistili, že Noriega, ktorý bol riaditeľom zoo len pár mesiacov, sa angažoval vo viacerých nelegálnych činnostiach. Prostredníctvom falošných faktúr obchodoval so zvieratami a v jednom prípade dokonca vymenil býkov dobytka zo vzácneho plemena watusi za stavebný materiál, ktorý sa však zatiaľ nepodarilo vypátrať.

Vyšetrovanie tiež ukázalo, že zo zoo sa stratili desiatky zvierat, ktoré možno riaditeľ tiež predal. Osud štyroch zakrpatených kôz sa však objasniť podarilo. Noriega ich dal mäsiarovi zabiť a pripravil z nich slávnostnú novoročnú večeru pre zamestnancov zoo. Bývalý riaditeľ v súčasnosti sedí vo väzení a čaká na súdny proces. Za mrežami si môže posedieť roky.