Jeden z najväčších pokladov zo 17. až 18. storočia, aký sa kedy našiel vo Veľkej Británii, sa roky skrýval pod kuchynskou podlahou v mestečku Ellerby. 260 zlatých mincí z rokov 1610 až 1727 objavili majitelia domu pri renovácii podlahy v kuchyni ešte v roku 2019. Stavbári vtedy odstraňovali laty drevenej podlahy domu z 18. storočia, keď našli nádobu podobnú plechovke, avšak vyrobenú z pálenej hliny.

Jeden z robotníkov nádobou zatriasol a zistil, že vnútri čosi hrkoce. Našťastie ju neotvoril, povedal o náleze majiteľom a tí ju odovzdali odborníkom. Ako sa ukázalo, vnútri boli najmä 50-librové a 100-librové mince ako aj zvláštna brazílska minca, ktorá bola v Anglicku v obehu v 20. rokoch 18. storočia.

Išlo o skutočne nepravdepodobný nález. Predpokladá sa, že mince patrili manželom Maistersovým, ktorí v tejto oblasti žili začiatkom 18. storočia. Joseph a Sarah zrejme neverili novozaloženej Bank of England, bankovkám a dokonca ani moderným minciam. Preto svoje úspory uložili do mincí starých desiatky rokov. Prečo sa však k ľahko dostupnému pokladu nikdy nevrátili, nevedno.

Isté však je, že z majiteľov domu spravili boháčov. Predpokladá sa, že na aukcii sa mince vydražia za najmenej 300-tisíc eur.

Ak teda bývate v staručkom dome, ktorý už nutne potrebuje renováciu, môžete dúfať, že budete mať podobné šťastie. Rekonštrukcia sa vám možno zaplatí sama.