Srbský pustovník sa nedávno dostal do médií potom, ako sa nechal zaočkovať vakcínou proti Covidu-19, a to napriek tomu, že s ľuďmi prichádza do kontaktu len málokedy. V meste Petrovac na východe Srbska ale Petroviča pozná prakticky každý. Ako inak, môže za to jeho unikátny životný štýl. Muž trávi polovicu roka v dome na strome hlboko v divočine a druhú polovicu zasa v 25-metrov jaskyni v kaňone rieky Gradašnička. A to iba preto, že sa chcel vrátiť ku koreňom civilizácie.

70-ročný Panta Petrovič trávi dni staraním sa o zvieratá a užívaním si slobody bez akýchkoľvek materiálnych statkov. Nie vždy bol ale takýto. Spomína si, že kedysi sa naháňal za peniazmi a vykonával viacero remesiel. Mal veľa „kamarátov“, ale keď sa mu začala vyprázdňovať peňaženka, títo ľudia sa postupne vyparili.

„Do toho sveta už nepatrím, a takú slobodu si nekúpite za žiadne peniaze. Nemám účty za vodu ani elektrinu, ale zato mám to najcennejšie, čo mi dáva príroda,“ uviedol Panta Petrovič v jednom z novších rozhovorov.

Panta sa kúpe v rieke, kúri drevom a spáva na zemi. Nesťažuje sa na nedostatok moderných výdobytkov, práve naopak, jednoduchý spôsob života sa mu páči. Veď preto ho praktizuje už 16 rokov. Späť do domu už by sa nenasťahoval.

Jaskyňu zdieľa s desiatkami zvierat, má sliepky, kačice, kozy, psy, mačky i spomínanú diviačicu. Prišla do jaskyne v roku 2015 ešte ako mláďa, chcela sa skryť pred poľovnými psami. Poľovníci jej zrejme zastrelili matku, nuž ju Petrovič prichýlil a dal jej meno Mara. „Kozy chovám len kvôli nej, vypije dva litre mlieka denne,“ tvrdí pustovník.

Petrovičovi len občas chýba ľudská spoločnosť a smúti, keď mu niekedy vlci zabijú domáce zviera. Plne to však chápe, býva totiž priamo vedľa vlčieho chodníka. Horšie to je s vlkmi v ľudskej koži. „Chodia sem drogovo závislí, neraz som v jaskyni našiel striekačky. Viackrát mi zničili nábytok, rozbili taniere, hodili piecku do rieky. Nechápem to,“ vraví Petrovič.

V okolí Petrovacu ale pustovníka väčšina ľudí rešpektuje, dokonca mu niekto občas prinesie zásoby. Tie Panta neraz mení za rôzne výrobky, keďže sa venuje viacerým remeslám. Počas rokov v divočine vlastnoručne postavil tri drevené mosty: dva cez Gradašničku a jeden na turistickom chodníku. Dnes sú známe ako Pantove mosty.

O živote predtým, než sa stal pustovníkom, Petrovič hovoriť nechce. Len dodáva, že až život bez majetku ho naučil, čo je naozaj dôležité.