Menu
Barbora Celjská, manželka kráľa Žigmunda Luxemburského.

Kvíz V posteli bola úžasná, takže jej MANŽEL DAROVAL obrovské MAJETKY: Poznáte ich? OTESTUJTE SA!

Aj dnes dokážu niektoré dámy získať od manžela či milenca pozoruhodné majetky. Inak to nebolo ani v stredoveku. Barbora Celjská takto dostala od kráľa Žigmunda Luxemburského stredoslovenské banské mestá a známe hrady. Otestujte sa, čo o nich viete! Možno vás to inšpiruje k výletu na tieto krásne miesta.

1 z 10 Manželom Barbory Celjskej bol kráľ Žigmund Luxemburský, žijúci v rokoch 1368 až 1437. Bol synom slávneho Karola IV. Čím bol ešte známy?

kráľ Žigmund Luxemburský

2 z 10 Akou slabosťou sa kráľ Žigmund Luxemburský vyznačoval celý život?

Barbora Cejlská

3 z 10 Žigmund daroval manželke Barbore aj niekoľko hradov. Na jednom z nich postavila nový palác, ktorý nazvala svojím menom. Na ktorom hrade ho dodnes môžete vidieť?

Trenčiansky hrad - Barborin palác

4 z 10 Barbora získala od manžela aj stredoslovenské mesto so zámkom. Jeho hlavné námestie patrí dnes k najväčším na Slovensku. Stojí na ňom napríklad pamätník SNP v tvare valašky. Ako sa mesto volá?

Zvolen

5 z 10 Žigmund daroval manželke aj hrad Vígľaš neďaleko Zvolena a Detvy. Na aký účel v tom čase hrad využívali?

hrad Vígľaš

6 z 10 Majetkom Barbory sa stal i hrad nad riekou Hron neďaleko Žiaru nad Hronom. Podľa povesti ho panovník daroval svojmu dvoranovi, podľa ktorého dostal meno. Ako sa hrad volá?

Hrad Šášov

7 z 10 Jedným z banských miest, ktoré Barbora dostala, bol aj Pukanec. Čím okrem baníctva je známy?

obec Pukanec

8 z 10 Majetkom Barbory Cejlskej sa stala aj Banská Štiavnica. Jej krásy určite netreba predstavovať. Veľkým lákadlom je pamiatka na Sládkoviča a jeho Marínu. Čo to je?

Banská Štiavnica

9 z 10 Z banských miest, ktoré Barbora dostala, je dnes najväčšia Banská Bystrica. Jej známe miesta určite poznáte. Čo má však spoločné s Darou Rolins?

Banská Bystrica

10 z 10 K banským mestám, ktoré dostala Barbora, patrila aj Kremnica. Aké kovy sa tu ťažili?

Kremnica