MENU
Menu
Predpoveď.

Zaujímavosti Predpovede na nasledujúcu dekádu, ktoré overili vedci

Desaťročie v oblasti vedy znamená šancu na neuveriteľné objavy a zmeny. Počas uplynulej dekády sme boli svedkami začiatku súboja o osídlenie Marsu, pokusov o komerčné uvoľnenie autonómnych áut a prvej fotky čiernej diery. V priebehu nasledujúcich desiatich rokov budú zmeny ešte neuveriteľnejšie.

2020: Výroba strojov na čítanie mysle
Stroje, ktoré dokážu čítať ľudskú myseľ, môžu znieť ako zo sci-fi fantázie, ale ak vedci dodržia plánovaný rozvrh, prvé telepatické stroje by dokázali vyrobiť v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov. Rok 2020 je termín, ktorý určila skupina japonských vedcov v roku 2010, keď prvýkrát oznámili svoje plány na výrobu strojov, ktoré dokážu prečítať myseľ a zmeniť myšlienky na textové správy. Tím japonských vedcov vyvinul technológiu, ktorá dokáže dekódovať mozgovú aktivitu a vytvárať obrazy z myšlienok. Medzitým vedci z Carnegie Mellon University vytvorili stroj, ktorý skúma mozgové signály a používa ich na čítanie myšlienok. Pravdepodobne ešte niekoľko rokov potrvá, kým si budete môcť telepatické výrobky kúpiť na pultoch obchodov, ale vedci očakávajú v roku 2020 v tejto oblasti prielom.

2021: Hromadná výroba automobilov s vlastným pohonom
Autá s vlastným riadením už vstúpili na trh, ale pre väčšinu ľudí sú nedostupné. Patria skôr k luxusu, ktorý si užíva zopár boháčov, no všetko sa zmení v roku 2021. V tomto roku plánuje čínska spoločnosť Baidu vydať sériovo vyrábanú flotilu vozidiel s vlastným pohonom, ktorými zaplní ulice Pekingu a Šanghaja. V najväčších čínskych mestách totiž musí každý, kto si kúpi benzínové auto zaplatiť za poznávaciu značku okolo 14-tisíc eur, preto radšej ľudia kupujú elektrické autá. V dôsledku toho sa v súčasnosti v Číne predáva približne 60 percent celosvetového predaja elektrických automobilov.

2022: Komerčné letecké spoločnosti využívajú solárne systémy
V roku 2022 spoločnosť Eviation Aircraft plánuje výrobu prvého plne elektrického dopravného lietadla na svete. Elektrické lietadlá so solárnymi panelmi umožnia lety bez tvorby škodlivých emisií. Nórsko sa už zaviazalo používať lietadlá s elektrickým pohonom do roku 2023 a do roku 2025 plánuje vybudovať prvé letisko na svete, ktoré bude úplne nezávislé na obnoviteľných zdrojoch energie. Navyše, lietadlá budúcnosti môžu byť lacnejšie, pretože elektrické lietadlá minú iba osem eur na 100 kilometrov, v porovnaní s dnešnými nákladmi 400 eur.

2025: Vedci dokážu opraviť ľudský mozog
V roku 2013 vláda USA oznámila iniciatívu BRAIN: plán na zmapovanie a pochopenie činnosti vo vnútri ľudského mozgu do roku 2025. Výskum umožní skenovať ľudský mozog, identifikovať problémy duševného zdravia, ako sú posttraumatická stresová porucha alebo depresia a dokonca problém „opraviť“. Ľudia namiesto toho, aby sa rozprávali s terapeutom alebo brali lieky si môžu nechať opraviť svoje duševné zdravie. Tento výskum by mohol otvoriť novú éru technológií, keď dosiahneme nové úrovne porozumenia fungovania ľudskej mysle.

2027: Rozvíjajúce sa krajiny predbehnú americké hospodárstvo
Svet prechádza neuveriteľnými zmenami. Niektoré krajiny rastú takým rýchlym tempom, že je len otázkou času, kedy uvidíme zásadný posun v globálnej rovnováhe síl. Podľa ekonómov to nastane medzi rokmi 2026 a 2027. Do roku 2026 predpovedajú, že Čína ekonomicky predbehne Spojené štáty americké. Ale ide aj o ďalšie významne sa rozvíjajúce trhy. Do roku 2027 odborníci predpokladajú, že krajiny BRICS - Brazília, Rusko, India, Juhoafrická republika a Čína - budú mať vyšší HDP ako krajiny G7 - Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké.

Do roku 2026 Čína ekonomicky predbehne Spojené štáty americké.
 

2028: Vedci oživia vyhynuté druhy
Jurský park už nebude sci-fi. Do roku 2028 vedci očakávajú, že dokážu oživiť vyhynuté druhy. Na velociraptora alebo tyranosaura si pravdepodobne budeme musieť počkať o niečo dlhšie, ale pokrok v klonovaní a genetickom inžinierstve by mal vedcom umožniť priviesť späť nedávno vyhynuté zvieratá ako je napríklad vták dodo. Vedci už pracujú na niekoľkých rôznych prístupoch. Niektorí sa snažia použiť genetický materiál vyhynutých zvierat na vytvorenie presného klonu, iní používajú selektívne šľachtenie alebo genetické vyladenie, aby vytvorili repliku zvieraťa podľa najbližšieho žijúceho príbuzného druhu. Tento krok otvorí dvere k znovuzrodeniu nielen pravekých tvorov, ale možno aj neandertálcov a raných ľudí.

2029: Globálna populácia dosiahne bod krízy
Podľa odhadov do konca roku 2029 bude ľudskú populáciu tvoriť 8,5 miliardy ľudí. Niektorí vedci veria, že koniec 20. rokov 21. storočia bude znamenať zmenu ľudských priorít. Budeme potrebovať o 50 percent viac potravín a energie ako dnes a o 30 percent viac sladkej vody, čo zákonite privedie ľudstvo do krízového bodu. Nedostatok potravín a vody bude veľmi vážny problém – ale až v roku 2029 si to ľudstvo naozaj uvedomí. Ak sa nimi nebudeme zaoberať, ďalšie nové desaťročie by mohlo viesť k novej ére globálnych konfliktov, keďže národy začnú bojovať o poľnohospodársku pôdu a vodu. Roky 2030 až 2039 sa z tohto dôvodu môžu znamenať začiatok vojnovej éry.