Nenápadný predavač novín ako zločinec

Keď úrady  v Argentíne začali preverovať stovky neoprávnených nákupov z kreditných kariet, boli si isté, že majú dočinenia s organizovanou hackerskou skupinou. Všetky stopy však smerovali k domu 56-ročného predavača novín v meste Buenos Aires. 

Podľa rozsahu narušenia bezpečnosti sa zdalo nepravdepodobné, že by to dokázala jedna osoba, nehovoriac o tom, že málokto upodozrieval majiteľa malého novinového stánku Fernanda Falsettiho. Napriek tomu pri prehliadaní mužovho domu našli zápisník obsahujúci ručne písaný 30-stranový algoritmus, ktorý mu zjavne umožnil zistiť CVC kreditných kariet a úspešne nimi platiť.


Beštiálne vraždy, z ktorých ľuďom tuhne krv v žilách

Ako v špionážnom filme

Fernando Falsetti  bol síce predavač novín, ale nie tak celkom. Pôvodne bol vyštudovaný počítačový inžinier so špecializáciou na telekomunikačné systémy, ktorý sa v určitom momente vyhorenia v práci jednoducho rozhodol zmeniť profesiu. Vďaka znalostiam vyvinul algoritmus, ktorým sa dostal bezpečnostnému prvku CVC na zadnej strane karty. Iba analýzou čísla karty a dátumu vypršania platnosti. Najpôsobivejšie je, že to dokázal len pomocou pera a papiera.

Odhalili ho vyplatené provízie

Fernando Falsetti sa spoliehal na to, že ak ukoristí malé množstvo peňazí, ale veľkému množstvu ľudí, môže sa mu to prepiecť. Neprepieklo. Mnoho ľudí skutočne neriešilo malé cifry, ktoré im odišli z karty, no Fernando spravil zásadnú chybu. Nakupoval z kariet predplatné satelitnej televízie a on sám si nechal vyplatiť províziu za privedenie zákazníka. Ľudia tak začali posielať spoločnosti sťažnosti s tým, že si žiadny produkt neobjednali a chcú zrušiť predplatné.  A to aj takí, ktorí si vôbec nevšimli, že im nejaké peniaze odišli z účtu.

Zatiaľ na slobode

Hoci vyšetrovanie pokračuje a hlavný aktér celej zápletky je zatiaľ na slobode, už teraz je jasné, že trestu neunikne. Na druhej strane je vysoko pravdepodobné, že si služby jeho mozgu osvojí niektorá zo spoločností z oblasti počítačovej bezpečnosti. Prelomiť totiž komplikované bezpečnostné systémy len s notesom a perom je síce zločin, ale geniálny.