Nová štúdia uvádza ďalší dôvod: môžu sa pritom natierať prírodným repelentom proti kliešťom, napísal spravodajský server The New York Times. Keď sa medvede škrabú o kôru, z ich stromových škrabadiel sa uvoľňujú dechty, živice a miazga. Hustá smola z bukov priľne na srsti a kožu najdlhšie, a je odolná voči vode, čo z nej robí potenciálne významného kandidáta na účinný repelent proti kliešťom.
Agnieszka Sergielová, biologička z Poľskej akadémie vied, odborníčka na medvede a autorka štúdie publikovanej v časopise Journal of Zoology, uviedla, že zvieratá sa málokedy dopúšťajú takého zložitého správania, ako je otieranie o stromy, len z jedného dôvodu. „Medzi cicavcami vidíme veľa príkladov, kedy využívajú stromy na samoliečbu,“ povedala. Preto sa rozhodla spoločne so svojimi kolegami preskúmať, či môže trenie o stromy medvede chrániť pred parazitmi.
Biológovia už roky pozorujú, že medvede hnedé a baribaly majú v obzvláštnej obľube určité druhy stromov – predovšetkým buky. Príťažlivosť týchto stromov pre medvede je taká silná, že vedci používajú výraznú vôňu bukového dechtu, aby medvede prilákali, keď ich potrebujú študovať vo voľnej prírode, alebo na privolanie v zoologických záhradách.