Reklama

Praktické využitie virtuálnej reality: Pomáha aj chorým deťom

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Metaverse virtuálna realita bude fungovať pomocou kryptomien.
    Zdroj: Twitter/Celebverselive
    Reklama
    magazin.sk

    Radomír

    Externý prispievateľ

    Technológia virtuálnej reality spôsobila revolúciu vo svete hier. Jej využitie sa však dnes už neobmedzuje iba na spomínanú oblasť, ale má oveľa širší záber. Poďme sa spolu pozrieť na niektoré z najpôsobivejších a najbizarnejších príkladov jej využitia v praxi.

    Choré deti na výlete do zoologickej záhrady

    Pohľad na trpiace deti v bolestiach patrí medzi najsmutnejšie. Akokoľvek náročný môže byť život pre dieťa v nemocnici, virtuálna realita mu aspoň na okamih môže poskytnúť určitú úľavu. V roku 2015 projekt s názvom Robots for Good oznámil plány na pomoc mladým pacientom v nemocnici Great Ormond Street Hospital v Londýne. Technici vymysleli virtuálnu návštevu zoologickej záhrady a pomocou technológie 3D tlače vytvorili roboty podobné človeku, ktoré môže dieťa v nemocnici ovládať na diaľku. Android sa pohybuje po zoologickej záhrade a prenáša všetko, čo vidí, prostredníctvom náhlavnej súpravy virtuálnej reality. Týmto spôsobom sa choré deti cítia akoby boli v ZOO a stretávali sa so zvieratami.

    Reprodukované zvuky Stonehenge

    Stonehenge je miestom obrovskej histórie. V roku 2017 tím britských výskumníkov dokázal pomocou virtuálnej reality oživiť zvuky tohto starovekého areálu. Existujú rôzne teórie pôvodu zvukov, vrátane tej, že ich využívali pri rituálnej mágii. Vedci vytvorili matematickú rekonštrukciu britského náleziska a modelovali jeho akustiku. Zistili, že skaly mohli rezonovať s nízkofrekvenčnými vibráciami, ako sú dychové alebo bicie nástroje. Odborníci si myslia, že tieto frekvencie mohli psychologicky interagovať s ľuďmi a spôsobiť určitý druh tranzu. Bol teda Stonehenge miestom starovekej rituálnej mágie?

    Obnovenie zážitku z Ayahuascy

    Ayahuasca je juhoamerická halucinogénna látka, ktorú pôvodní obyvatelia používajú už tisíce rokov. V poslednej dobe droga získala trendový status aj v západnom svete, pričom turisti z celého sveta sa hrnú na kontinent, aby vyskúšali jej vlastnosti „rozširujúce“ myseľ. Dnešní vývojári oponujú, že už nemusíte cestovať do Južnej Ameriky, pretože vytvorili nový zážitok pomocou virtuálnej reality, ktorý vám navodí identické pocity ako spomínaná látka. Stačí sa napojiť a digitálna reprodukcia vám poskytne vlastný výlet meniaci vedomie. Podľa jedného novinára, ktorý to vyskúšal, išlo o silný zážitok, ktorý nedokáže prirovnať k ničomu inému. Výhodou je, že nezaťažil organizmus reálnou látkou, ktorá ovplyvňuje činnosť jednotlivých orgánov.

    Znovu vytvorte a prežite minulosť

    V ére smartfónov máme možnosť neustále zaznamenávať svoje spomienky vo forme videa. Ale predstavte si, že by ste mohli video oživiť a zažiť chvíle z minulosti odznova. Znie to ako sci-fi, ale americký startup Wist Labs tvrdí, že ich aplikácia to dokáže. Spoločnosť Wist, ktorá vznikla v roku 2023, mení 3D nahrávky na „pohlcujúci zážitok“ pomocou virtuálnej reality alebo softvéru rozšírenej reality. Používatelia môžu fyzicky interagovať s minulými spomienkami, ako ukazuje klip spoluzakladateľa Andrewa McHugha, ktorý sa hrá s manželkou a dieťaťom. Iní túto technológiu označili za príliš utopistickú a prirovnali ju k Minority Report a epizóde Black Mirror „The Whole History of You“. Epizóda sa odohráva v imaginárnej budúcnosti, kde pamäťové implantáty umožňujú ľuďom znovu sledovať akýkoľvek okamih zo svojho života. Čoskoro však ožijú skryté pravdy, ktoré vedú k rozpadu vzťahu hlavných postáv.

    Výcvik astronautov pod hladinou mora na misiu do vesmíru

    V roku 2015 sa tím astronautov NASA pokúsil pomocou virtuálnej reality nasimulovať cestu do vesmíru tým, že sa na mesiac ponorili pod hladinu. Išlo o projekt NEEMO 20 (NASA Extreme Environment Mission Operations), ktorý používal smart okuliare HoloLens na pomoc pri komunikácii medzi posádkou a riadiacim centrom. Astronauti strávili mesiac v mori neďaleko Key Largo na Floride v hĺbke 13,7 metra, aby vyskúšali túto modernú náhlavnú súpravu. Napriek tomu, že hlavným cieľom misie bolo zlepšenie efektívnosti komunikácie, NEEMO 20 dokonca zrealizoval hlbokomorský prieskum. Posádka analyzovala vzorky koralov z dna oceánu a pomohla študovať účinky zmeny klímy na región.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Radomír

    Externý prispievateľ
    Na jeho kvalitné a rozsahom dlhšie články čitatelia nedajú dopustiť. Venuje sa v nich tým najrôznejším zaujímavostiam, aké si len viete predstaviť, a len máloktorá oblasť ľudského poznania je mu úplne cudzia.