MENU
Menu
Produktivita.

Zaujímavosti Praktické tipy, ako byť v roku 2020 produktívnejší

Máte pocit, že rok 2019 vám pretiekol pomedzi prsty a nestihli ste ani polovicu toho, čo ste plánovali? Súčasný rok vám síce nadelí o deň viac, ale netreba si robiť nádej, že februárových 24 hodín navyše urobí niečo za vás. Našťastie tu máme päť geniálnych tipov na zvýšenie produktivity.

STOP multitaskingu
Robíte niekoľko vecí naraz s pocitom, že stihnete viac? Zdanie klame. Expertka na produktivitu Jandra Suttonová si všimla, že ľudia, ktorí využívajú multitasking ako svoju pracovnú metódu, nielenže nespravia viac, ale dokonca menej a v nižšej kvalite. Veci si skrátka pýtajú svoj čas a ak ich budete robiť súčasne, tak len sčítavate celkové časy. Navyše sa namiesto sústredenia dostavuje rozptyľovanie. Ľahšie prehliadnete chyby, skôr sa unavíte a máte pocit, že nič nestíhate. Venujte sa úlohám postupne. Nič nestratíte, naopak, urobíte viac a budete spokojnejší.

Dvojminútové pravidlo
Expert David Allen sa ním riadi dlhodobo a pomohlo mu zlepšiť efektivitu a znížiť stres. Tajomstvo spočíva v tom, že ak niečo trvá menej ako dve minúty, urobte to hneď. Napísať e-mail, vybaviť telefonát, niečo odložiť, urobte to hneď. Je to omnoho efektívnejšie, ako na tieto malé úlohy celý deň myslieť a nosiť ich v hlave.

Cvičte
Dá sa povedať, že cvičenie vás o čas neoberá, ale ho násobí. Ako už viete, čas je relatívny a tí, ktorí si počas dňa zacvičia, akoby ho mali viac. Je to vďaka tomu, že cvičenie aktivuje mitochondrie v bunkách, čo sú malé energetické továrne, a tak po cvičení stihnete viac práce za menej času v porovnaní s tým, akoby ste si namiesto oddychu v podobe drepov dopriali oddych so smartfónom v ruke.

Vstávajte skôr, ale spite veľa
Už klasik Ben Franklin sa riadil heslom: „Skoro do postele, skoro z postele.“ Tento princíp funguje dodnes. Aj preto mnohí majitelia firiem pracujú najviac v čase, keď vo firme ešte nikto nie je a následne zbalia veci a idú na golf. Vedia, že ráno, keď ich nikto neruší, nezvonia telefóny a nechodia e-maily, sú najproduktívnejší. V roku 2014 štúdia uverejnená v odbornom časopise Cognitive Therapy and Research potvrdila, že ľudia, ktorí chodia neskoro spávať majú tendenciu neustále sa počas dňa zahlcovať negatívnymi myšlienkami, čo znižuje ich produktivitu aj radosť zo života.

Nedržte si úlohy v hlave
Je to najhoršie, čo môžete urobiť. Autor kníh o efektivite Frank Buck hovorí, že je nezmysel držať si TO DO list v hlave, keď ho môžete mať v počítači, mobile, alebo na kúsku papiera. Ľudský mozog má obmedzenú „operačnú pamäť“ a ak vám na pozadí stále beží zoznam úloh, pri ich plnení už nebudete tak produktívni a efektívni. Pretože svoju mozgovú kapacitu podvedome smerujete stále k úlohám. Zapíšte si ich na papier a zabudnite na ne. Je to najefektívnejšie.