Sledujte si oči

Oči sú základným orgánom nášho zraku a sú nevyhnutné pre fungovanie nášho tela, ale sú tiež možným indikátorom niektorých chorôb. V skutočnosti viaceré výskumy a štúdie ukázali, že niektoré farby očí sú viac spojené s konkrétnymi ochoreniami. Táto spojitosť bola dôkladne analyzovaná a výsledky boli prekvapujúce. Farba očí skutočne charakterizuje aj silu nášho zdravia. Ak teda máte konkrétnu farbu očí, je dobré venovať pozornosť aj nepatrným zdravotným odchýlkam

Rakoviny kože aj oka

Štúdie publikované v časopise Cancer Causes and Control v roku 2021 ukazujú, že ľudia s orieškovými, zelenými alebo modrými očami, majú až o 24 percent vyššie riziko, že ochorejú na rakovinu samotného oka aj kože. Dôvodom je, že ľudia so svetlými očami majú omnoho menej pigmentu aj v pokožke, čo zvyšuje riziko, že dostanú práve obávanú rakovinu kože. Ak patríte do skupiny svetlookých, natierajte sa teda počas leta vyššími faktormi.

Problémy s očami aj cukrovkou

Ľudia s hnedými očami majú nižší výskyt cukrovky aj degenerácie makuly.  Vekom podmienená degenerácia makuly je ochorenie, ktoré postihuje makulu sietnice a spôsobuje stratu centrálneho videnia, čím bráni rozlíšeniu jemných detailov. Je hlavnou príčinou straty zraku u starších ľudí nad 50 rokov. Diabetická retinopatia, na druhej strane ovplyvňuje krvné cievy v sietnici a môže viesť k strate zraku. Preto ak máte hnedé oči môže to byť výhoda.  

Súvislosť so šedým zákalom

Výskum v roku 2014 ukázal, že ľudia s tmavými očami môžu mať väčšiu pravdepodobnosť vzniku šedého zákalu. Vedci špekulujú, že vysoké množstvo melanínu v dúhovkách hnedých očí by mohli spôsobiť vyššiu teplotu v oku, čo vyvoláva zdravotné problémy, avšak bude potrebný ďalší a dôsledný výskum.

Poznanie nie je všetko

Znalosť súvislostí medzi určitými farbami očí a špecifickými chorobami môže byť veľkou pomocou pri prevencii a monitorovaní očných ochorení. Je však dôležité mať na pamäti, že každý jedinec je jedinečný a že daná choroba sa môže prejaviť aj s inými farbami očí. Z tohto dôvodu je nevyhnutné prijať individuálny prístup k prevencii a starostlivosti o oči. Pravidelné očné prehliadky, zdravá a vyvážená strava a používanie ochranných prostriedkov pri potenciálne škodlivých činnostiach môžu pomôcť zachovať dlhodobé zdravie očí aj celého tela.