Reklama

Posmrtná maska Erwina Rommela: Poľný maršal zvolil samovraždu namiesto súdu

Reklama
magazin.sk

Noel

Editor

Posmrtné masky boli kedysi pomerne populárne. Dočkali sa ich najmä významné osobnosti, medzi ktoré patril aj Erwin Rommel.

Poľného maršala Erwina Rommela štyri mesiace pred jeho smrťou ťažko zranil pilot britskej stíhačky. Rommel utrpel okrem iného aj viacnásobnú fraktúru lebky, čo dobre vidno v podobe preliačeniny na ľavom spánku na jeho posmrtnej maske. „Slzy“ pod očami vznikli, keď sa viečka pri zdvíhaní sadrového odliatku odlepili od sadry a unikol spod nich vzduch. A zatiaľ čo niektorí ľudia hovoria, že v Rommelovej tvári vidia únavu, rezignovanosť a zúfalstvo, jeho syn Manfred povedal, že vidí zmiereného človeka.

Nech je, ako chce, keď sa Rommel už čosi vyše mesiaca liečil zo zranení, podarilo sa jeho osobu spojiť s neúspešným atentátom na Adolfa Hitlera, ktorý sa uskutočnil 20. júla 1944. Hoci poľný maršal netvrdil, že Hitlera treba rovno zabiť, súhlasil s pripravovaným prevratom, ktorý by na čelo Nemecka dostal vládu ochotnú vyjednávať so Spojencami o mieri.

Sprisahanie ale zlyhalo a nacistický režim dal Rommelovi na výber. Buď sa postaví pred súd, čo sa prakticky rovnalo rozsudku smrti, alebo v tichosti spácha samovraždu. V prípade, že by sa konal súd, si Rommel mohol byť istý viacerými vecami. V prvom rade tým, že by sa dočkal trestu smrti, no takmer rovnako zlé bolo pomyslenie, čo by sa následne stalo s jeho rodinou. Rommela by vyhlásili za zradcu a jeho rodina by nesmierne trpela, okrem iného aj stratou cti a majetku. Keby ale spáchal samovraždu, dočkal by sa štátneho pohrebu s plnými vojenskými poctami a rodina by získala nárok na jeho dôchodok.

14. októbra 1944 dorazili do Rommelovho sídla generáli Wilhelm Burgdorf a Erns Maisel. Bol to práve Burgdorf, ktorý dostal inštrukcie, aby dal Rommelovi na výber. Buď užije jed a dostane štátny pohreb a imunitu pre svoju rodinu a blízkych spolupracovníkov, alebo bude čeliť súdu za zradu.

Zatiaľ čo Rommel uvažoval, čo spraviť, obkľúčil dedinu, kde stál jeho dom, oddiel SS. Poľný maršal si bol istý, že ak by súhlasil so súdom, do Berlína by živý nedorazil. Rozhodol sa preto pre samovraždu a synovi a manželke objasnil, prečo sa chystá zabiť.

Obliekol si bundu Afrika Korps, vzal do rúk maršalskú palicu a nasadol s Burgdorfom a Maiselom do auta, ktoré ho odviezlo za dedinu. Tu Maisel a šofér vystúpili z auta a nechali Rommela na zadnom sedadle s Burgdorfom.

O päť minút neskôr dal Burgdorf zvyšným dvom mužom pokyn, aby sa vrátili do auta. Rommel zjedol kyanidovú kapsulu a bol mŕtvy. O desať neskôr dostala jeho žena telefonát o Rommelovej smrti.

Verejnosti povedali, že Rommel zomrel na infarkt spojený s opuchom mozgu, ktorý spôsobili fraktúry lebky. Na posilnenie historky vyhlásil Hitler deň štátneho smútku. Rommel sa skutočne dočkal štátneho pohrebu a svet sa o pravej príčine jeho smrti dozvedel až po rozhovore s jeho manželkou Luciou v roku 1945.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Noel

Editor
Cestovanie, história a technológie. To sú tri veci, o ktorých píše najradšej, no keď treba, rád na Magazíne zaskočí s autorstvom do akejkoľvek z rubrík.