MENU
Menu
Redoshi.

Zaujímavosti Posledný človek, ktorý zažil otroctvo v USA: Ženu privliekli zo západnej Afriky

Obchodovanie s otrokmi ovplyvnilo život v USA na stovky rokov. Ešte aj dávno potom, ako v roku 1863 zrušili otroctvo, tu žili desiatky tisíc tých, ktorí zažili neslobodu. Posledným človekom, ktorý trpel pod bičom otrokára, bola Redoshi. Smrť si po ňu prišla až nedlho pred druhou svetovou vojnou.

Obchodovanie s otrokmi sa v USA oficiálne skončilo v roku 1863 vydaním takzvaného Vyhlásenia o emancipácii. Biznis s ľudskými životmi tak síce zanikol, ovplyvnil však aj nasledujúce generácie. Vedci nedávno zistili, že posledným človekom, ktorý sa do Ameriky dostal ako otrok, bola žena menom Redoshi. Zomrela až v roku 1937.

 Redoshi sa narodila niekde v západnej Afrike a ako 12-ročnú ju chytili, naložili na loď s názvom Clotilda a odviezli cez Atlantik. Stalo sa tak v roku 1860. Už aj ten, kto prežil samotnú plavbu, sa mohol považovať za šťastného, na palube totiž vládli otrasné podmienky. Vládlo buď príšerné teplo, alebo naopak zima, pred ktorou sa otroci nemali ako chrániť. Dostávali málo jedla, neustále trpeli smädom a v biednych hygienických podmienkach sa šírili choroby.

Redoshi však prežila. Kúpil ju majiteľ plantáže v Alabame a zakladateľ banky v meste Selma menom Washington Smith. Na jeho panstve strávila nasledujúcich vyše 70 rokov. Meno otrokyne sa Smithovi zrejme nepáčilo, a tak jej ho zmenil. Po príchode na plantáž sa z nej stala Sally Smithová.Treba povedať, že Redoshi sa do Ameriky dostala ilegálne. Dovoz otrokov zo zahraničia bol totiž zakázaný už od roku 1808 a loď Clotilda bola poslednou, ktorá pristála pri brehoch USA s ľudským „nákladom". Majitelia ju po predaji otrokov spálili, aby zahladili prípadné stopy.

Po príchode na plantáž pracovala Redoshi pár rokov ako slúžka i pomocná sila na farme. Zarážajúce je, že sa neustále pohybovala v blízkosti dvoch mužov z Afriky, ktorí ju chytili a predali otrokárom. Oni sami sa však stali otrokmi, keďže belosi z Clotildy potrebovali podpalubie naplniť čo najviac ľuďmi. A keďže títo lovci priviedli málo „koristi", spacifikovali ich a zajali. Redoshi mužom vraj nikdy neodpustila.

Ešte ako otrokyňa si vzala za manžela istého Williama. Po skončení americkej občianskej vojny sa skončilo otroctvo aj v Alabame a Redoshi a jej muž dostali slobodu. Mohli sa usadiť na plantáži a využívať časť pôdy na vlastnú obživu, museli však odovzdávať istý podiel Washingtonovi Smithovi. Ten v roku 1869 zomrel, jeho žena však plantáž prevádzkovala aj naďalej.

Redoshi s manželom žili v chudobe, na rozdiel od mnohých iných bývalých otrokov sa im ale podarilo vyžiť z vlastnej pôdy a nemuseli opustiť plantáž. William zomrel niekedy v 10. alebo 20. rokoch 20. storočia a Redoshi v roku 1937. Bola tak poslednou otrokyňou na území USA.