42-ročná Turajevová je šesťnásobnou svetovou a osemnásobnou európskou šampiónkou vo vzpieraní. Ani v jej rodnom Rusku ju ale nepozná každý, čoho dôkazom je aj previerka, ktorej sa musela podrobiť na petrohradskom letisku. Keď sa totiž chcela dostať do rodného Krasnodaru, policajtov musela najprv presvedčiť, že je naozaj ženou.

Policajti totiž predpokladali, že Turajevová sa za ženu len vydáva. Vzpieračka tvrdí, že jej kládli intímne a ponižujúce otázky a nechceli veriť, že jej vzhľad je výsledkom dlhoročného tréningu.

„Pri bezpečnostnej kontrole ma zastavili a odmietli pustiť ďalej, lebo mám v pase napísané, že som žena,“ uviedla Turajevová na sociálnych sieťach. „Bolo to ponižujúce, zadržali ma ako decko a videlo to množstvo ľudí. Potom sa ma vypytovali intímne otázky. Chceli vedieť, kto som, a či sa aj v posteli správam ako žena. Cítila som sa celkom bezmocná.“

Vzpieračka tvrdí, že sa policajtom potichu a slušne snažila vysvetliť, že je naozaj ženou, a tí ju napokon po dlhom výsluchu pustili do lietadla. Trápny pocit jej ale zostal. „Celú mladosť som tvrdo drela pre seba i svoju krajinu, takéto zaobchádzanie si nezaslúžim,“ napísala. Predstavitelia letiska sa jej síce ospravedlnili, ale krivdu vzpieračke neodčinili.

Turajevovej mužský zovňajšok už roky priťahuje pozornosť, tvrdí však, že podobný incident ako na petrohradskom letisku ešte nezažila. V puberte vyzerala celkom normálne, ale roky ju trápili zdravotné problémy. V 16-tich sa začala venovať bodybuildigu a neskôr sa stala preborníčkou. V roku 2006 ale utrpela vážne poranenie chrbtice a tri mesiace sa nevedela hýbať. Až následne sa stala vzpieračkou a dosiahla obrovské úspechy.

Intenzívny tréning sa ale výrazne podpísal na jej tele. Navyše začala plešatieť, a tak si ostrihala vlasy nakrátko, čo iba zvýraznilo jej mužské črty. Tvrdí však, že sa vždy cítila byť ženou a otázky, ktoré dostávala na letisku, ju skutočne ponížili.