Reklama

Pešo, bicyklom aj vlakom: Poznáte najznámejšie púte?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Balmisova expedícia: Cesta okolo sveta kvôli očkovaniu
    Reklama
    magazin.sk

    Radomír

    Externý prispievateľ

    Pri slove púť si ľudia často predstavia cestu na posvätné miesta. Lenže púť môže byť v podstate hľadanie niečoho zmysluplného. Predstavujeme vám desať pútí, ktoré nesúvisia len s vierou a sú medzi ľuďmi obľúbené.

    Canterburský chodník

    Asi najznámejšia púť v západnom svete – Canterburská či Pútnická cesta, vedie vidieckym Anglickom. Spopularizovala ju kniha Geoffreyho Chaucera Cantersburské poviedky. Pôvodne bola púťou k svätyni Thomasa Becketa, ktorého zavraždili v roku 1170 práve v Canterbury. Dnes ju ľudia absolvujú, aby si pripomenuli britskú históriu a literárnu tradíciu. Ide o spoznávanie stredovekých ulíc mesta, pričom samotná púť mestom meria 4,02 km a končí v slávnej Canterburskej katedrále.

    Hodvábna cesta

    Hodvábna cesta bola významná staroveká i stredoveká obchodná cesta cez Strednú Áziu, ktorá spájala Čínu s Rímskou a Byzantskou ríšou. Sieť obchodných ciest umožnila, aby sa do Európy dostalo veľa čínskych technických vynálezov, napríklad papier, hodváb alebo porcelán. Vedeli ste, že Marco Polo strávil spoznávaním Hodvábnej cesty a Ázie dlhých 24 rokov? Hodvábna cesta spájala Čínu so zvyškom sveta už pred viac ako 2100 rokmi počas dynastie Han.

    Pozdĺž nej leží 24 miest svetového dedičstva UNESCO. A vôbec nešlo o cestu so spevneným povrchom, akými boli napríklad rímske cesty. Na mnohých úsekoch križovala púšte a nehostinné územia, kde sa obchodníci pohybovali v malých skupinkách a využívali služby miestnych sprievodcov. Hodvábna cesta začínala v centrálnej Číne v meste Xi’an, pokračovala cez Gansu až k púšti Gobi. Ďalej viedla severnou alebo južnou trasou, cez Tadžikistan do slávneho Samarkandu, ďalej do Buchary, Teheránu a Istanbulu.

    Transsibírska magistrála

    Ak hľadáte púť, ktorá nevyžaduje predchádzajúce skúsenosti s cestovaním alebo turistikou, odporúčame Transsibírsku magistrálu. Najdlhšia železničná trať na svete meria 9 656 km z Moskvy do Vladivostoku a zvládnete ju za osem dní. Úroveň pohodlia závisí od toho, aký vozeň si vyberiete. Magistrála prechádza cez 89 miest a 16 veľkých riek.

    Jej výstavba začala počas vlády cára Alexandra III. a trvala 26 rokov. V roku 1929 odštartovala elektrifikácia Transsibírskej magistrály, ktorá trvala dlhých 73 rokov. Ak sa rozhodnete vydať na túto púť, každé dva dni zo stanice Jaroslavľ v Moskve odchádza rýchlik č. 2 „Rossija“. Na každej zastávke sa cestujúci môžu zásobiť tovarom od miestnych predajcov na nástupištiach.

    Kumano Kodo

    Kumano Kodo je séria starovekých pútnických trás, ktoré križujú polostrov Kii, najväčší polostrov Japonska. V centre Kumana stoja tri samostatné svätyne, ktoré lákali návštevníkov počas dlhej histórie Japonska. Hoci návšteva svätýň bola dôležitou súčasťou púte, Japonci vravia, že nie je cieľom.

    Chodníky sú totiž navrhnuté tak, aby samy osebe zmenili život, keďže prechádzajú ťažkým a dokonca nebezpečným terénom. Okrem malebnej krajiny a starobylých chrámov je Kumano Kodo populárny aj vďaka svojej náročnosti, ktorá podľa Japoncov „formuje charakter.“ Kumano Kodo umožňuje púte rôznej dĺžky, od jednodňových až po viactýždňové, v závislosti od času a kondície.

    Madonna del Ghisallo

    Jazero Como v Taliansku je známe nádhernými výhľadmi a stabilným počasím. Nie je preto prekvapením, že najobľúbenejšia púť v oblasti nevedie len do kaplnky Madony del Ghisallo, ale najmä do panoramatickej krajiny pod ňou. V malom mestečku Magreglio v talianskych Alpách, neďaleko jazera Como stojí pútnické miesto pre nadšencov cyklistiky, ktorí majú k dispozícii aj chrám zasvätený Panne Márii.

    Kostolík Madonna del Ghisallo na kopci Magreglio stojí v horskom teréne, aby sa talianski katolícki cyklisti mohli v kostole pomodliť a zúčastniť Svätej omše po náročnom a dlhom stúpaní, ktoré im dá fyzicky poriadne zabrať. Ak by ste sa rozhodli vystúpiť na vrchol na bicykli až z Ríma, musíte rátať so šesťdenným výletom.

    Druhú časť článku vám prinesieme vo štvrtok 13. marca 2025.

    Autor článku

    Radomír

    Externý prispievateľ
    Na jeho kvalitné a rozsahom dlhšie články čitatelia nedajú dopustiť. Venuje sa v nich tým najrôznejším zaujímavostiam, aké si len viete predstaviť, a len máloktorá oblasť ľudského poznania je mu úplne cudzia.