Približne pred rokom sa v priebehu piatich minút odohralo vo švajčiarskom meste Montreux viacero tragédií za sebou. 41-ročná Nasrine Feraounová, jej dvojča Narjisse, Nasrinin manžel Eric David a ich dve deti – osemročné dievča a 15-ročný syn – vyskočili z balkóna ich bytu na ulici Rue du Casino.

Prežil iba chlapec, no mesiace strávil v kóme a na udalosti z 24. marca si po prebudení vôbec nespomínal. Švajčiarske úrady prípad vyšetrovali takmer rok a napokon odhalili svoje zistenia. Ako sa ukázalo, rodina všetko plánovala a dokonca si skoky z balkóna trénovala.

Feraounovci sa do Montreaux prisťahovali z Francúzska v roku 2019. S nikým sa príliš nestýkali, iba Narjisse na dlhší čas odchádzala z bytu za prácou. O Nasrine a jej deťoch švajčiarske úrady vôbec nevedeli. Nešlo pritom o žiadnych chudobných imigrantov, dvojčatá Feraounové vyrastali v pomerne dobre situovanej rodine, napriek tomu boli presvedčené, že svet je nehostinné a nebezpečné miesto. Nedôverovali vláde ani žiadnym úradom.

Vyšetrovateľom sa podarilo zistiť, že sestry prepadli konšpiračným teóriám a mimoriadne sa zaujímali o prežitie v postapokalyptickom svete. Pandémia covidu a následná ruská invázia na Ukrajinu len posilnili ich dojem, že svet sa blíži ku koncu.

Ako sa ukázalo, Feraounovci hromadnú samovraždu vopred plánovali a čakali na „správny moment“. Ten zrejme nastal 24. marca 2022 asi 45 minút potom, ako ich byt navštívili dvaja policajní dôstojníci. Prišli s predvolaním pre otca rodiny v súvislosti s domácou výučbou 15-ročného syna. Policajti klopali, no nik im neotváral, a tak odišli. Onedlho členovia rodiny začali jeden po druhom skákať z balkóna.

Neozval sa žiaden zvuk. Nik z nich nekričal, len sa v tichosti zrútil v ústrety istej smrti.

Vyšetrovanie nenašlo žiadne stopy po zápase, rodičia očividne nemuseli deti ku skoku nútiť. Pitvy nedokázali žiadnu prítomnosť drog v krvi.

Pre obyvateľov Montreuxu to bol šok a pre vyšetrovateľov svojím spôsobom tiež. Sestry boli lekárky, Nasrine bola zubárka a jej sestra oftalmologička. Eric David zasa vyštudoval na prestížnej Ecole Polytechnique.
Mnohé otázky o incidente dodnes ostávajú nezodpovedané, švajčiarska polícia ale prípad uzavrela. Jediný preživší, ktorý má už 16 rokov, sa z vážnych zranení zotavil, o jeho ďalšom osude rozhodnú úrady.