Buldog sa za posledné desaťročie stal veľmi populárnym psom. Sploštená tvár, vráskavá koža a zavalité telo sú však príčinou toho, že plemeno je náchylné na zdravotné ťažkosti, čo vyvoláva obavy o dobré životné podmienky týchto psov. Nedávna štúdia zistila, že buldog má oveľa závažnejšie zdravotné riziká ako ostatné psy. Odborníci z Royal Veterinary College tvrdia, že sú potrebné naliehavé opatrenia a vyzývajú na pretvorenie plemena.

Chcú, aby ľudia prestali kupovať anglických buldogov a ďalšie dve obľúbené plemená – francúzskeho buldoga a mopsa – kým sa nevyriešia problémy s chovom a šlachtením.

Štúdia publikovaná v časopise Canine Medicine and Genetics porovnávala zdravie tisícov anglických buldogov chovaných ako domáce zvieratá so zdravím iných plemien psov. Zistilo sa, že anglickí buldogi mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať jednu alebo viac porúch v jednom roku, než ostatní psi.

Najčastejšími zdravotnými ťažkosťami boli infekcie v kožných záhyboch (38-krát väčšia pravdepodobnosť ako u iných psov), očná porucha známa ako čerešňové oko (26-krát väčšia pravdepodobnosť), vyčnievanie dolnej čeľuste (24-krát väčšia pravdepodobnosť) a problémy s dýchaním (19 krát pravdepodobnejšie).

Na snímke fenka anglického buldoga
Na snímke fenka anglického buldoga
Zdroj: TASR/AP Charlie Neibergall

Veterinárna historička doktorka Alison Skipperová z King's College London uviedla, že mnohé z chorôb spojených s tvarom tela poznali chovatelia už viac ako storočie. "Zodpovedné šľachtenie, uprednostňujúce zdravie, by mohlo zlepšiť pohodu tohto obľúbeného a ikonického plemena," povedala pre web BBC.

Ich sploštené tváre môžu podľa odborníkov spôsobiť „celoživotné utrpenie“. Veterinári vyzývajú ľudí, aby si ich nekupovali.

"S ich veľkými vypúlenými očami a plochou tvárou sú psy nepopierateľne roztomilé," povedal pre web BBC doktor Dan O'Neill z Royal Veterinary College, jeden z autorov štúdie. Dodáva však, že ich extrémny tvar tela po rokoch selektívneho šľachtenia je príčinou ich úpadku.

Verejnosť by mohla zohrať dôležitú úlohu tým, že nezverejňovala obrázky psov na sociálnych sieťach ani neoznačovala, že sa im páčia príspevky, čím ich neúmyselne propaguje, dodáva O'Neill.

Pripustil však, že popularita buldogov je pochopiteľná, vzhľadom na psychologický vplyv, ktorý na nás majú. So svojimi veľkými hlavami, veľkými očami a učenlivým temperamentom nám pripomínajú bábätká a spúšťajú naše výchovné inštinkty.