Mince, ktoré neplatia, ale každý ich chce

Nezoberú vám ich v obchode a ich platnosť už dávno uplynula. Numizmatika je však oblasť záujmu zberateľov a preto na cene narastajú mince štátov, ktoré už neexistujú a z dôb, ktoré si vieme predstaviť len z dejepisných knižiek. Mince tak tvoria akési skutočné spojivo minulosti z prítomnosťou a preto ich cena často dosahuje omamné cifry.

Strieborný dolár z roku 1794

Niektorí experti sa domnievajú, že ide o prvý strieborný dolár vyrazený americkou mincovňou. Na prednej strane je profil Lady Liberty s rozpustenými vlasmi, na zadnej strane je zobrazený americký orol. Kedysi bolo vyrazených menej ako 1 800 týchto mincí a odhaduje sa, že dnes ich je na svete len 120 až 130. Minca sa v roku 2013 predala v aukcii za niečo vyše desať miliónov dolárov.

Brasherov Doubloon z roku 1787

Túto mincu vyrobil Ephraim Brasher, zlatník z New Yorku, koncom 18. storočia. Na prednej strane mince je vyobrazená štátna pečať s vychádzajúcim slnkom, na rube je zobrazený americký orol so štítom. Pri predaji v roku 2011 stála verzia s Brasherovým podpisom 7,4 milióna dolárov. Ďalšia minca sa vydražila v roku 2018 za viac ako päť miliónov dolárov.

Umájjovský zlatý dinár

Je jednou z najcennejších islamských mincí . Ide o prvú islamskú mincu vyrazenú v Saudskej Arábii a podľa odborníkov existuje len asi tucet exemplárov tejto mince. V roku 2011 sa minca vydražila v aukcii za 6 miliónov dolárov. V roku 2019 sa ďalšia verzia mince predala za zhruba 4,8 milióna dolárov.

Florén Edwarda III.

Vzácny florén kráľa Edwarda III., pochádza z roku 1343. Je len jednou z troch exemplárov zlatých mincí, o ktorých je známe, že existujú. Dva exempláre sú umiestnené v Britskom múzeu v Londýne, pričom oba boli nájdené v rieke Tyne v roku 1857. Nuž, ak by ste ich boli našli, mali by ste zarobené. Tretia minca bola nájdená v roku 2006 a predala sa v aukcii za 850-tisíc dolárov, čo bol v tom čase rekord pre britskú mincu. Avšak aktuálne sa odhaduje, že hodnota mince je približne 6,8 milióna dolárov.

100-kilogramový Gold Maple Leaf

Minca nemusí byť vonkoncom malá. Napríklad kanadská minca Maple Leaf v hodnote milión dolárov má váhu 100 kilogramov. Od začiatku mája 2020 bolo vyrobených iba šesť mincí z takmer čistého zlata a každá má nominálnu hodnotu milión dolárov.

V októbri 2007 Guinessova kniha rekordov certifikovala mincu ako najväčšiu zlatú mincu na svete. Na prednej strane mince je zobrazená kráľovná Alžbeta II., zatiaľ čo na rube je zobrazený list kanadského javora. Minca je široká 50 centimetrov a predala sa v aukcii v roku 2010 za 3,27 milióna eur.