Sídlo rodiny Zammitovcov patrí k najznámejším v Sydney. Najmä preto, že sa doslova vyníma medzi stovkami rovnakých domov na jednom z mnohých tuctových predmestí najväčšieho austrálskeho mesta. Miestnym je však sympatická aj nezdolnosť Zammitovcov. Zatiaľ čo všetci ich susedia sa podvolili a predali svoje pozemky developerom, Zammitovci vytrvalo odmietajú všetky ponuky a nemajú v pláne odsťahovať sa. Pozemok s rozlohou dvoch hektárov naďalej ostáva v ich vlastníctve.

Pri pohľade z vtáčej perspektívy situácia pripomína miniatúrny newyorský Central Park. Zelená oáza je obklopená nezáživnými šedými domčekmi, ktoré sa na ňu tlačia zo všetkých strán. A hoci developeri Zammitovcom ponúkli v prepočte 30 miliónov eur či podobnú nehnuteľnosť v inej štvrti mesta, nepochodili.

Zammitovci si chránia svoje súkromie. Nevystupujú v médiách príliš často a nehovoria o ponukách od developerov, no vyjadrili sa, že nemajú v úmysle odsťahovať sa, hoci ich štvrť už dávno nie je taká pekná ako kedysi.

„Kedysi tu boli farmy a tehlové domy,“ uviedla v jednom z rozhovorov 50-ročná Diane Zammitová. „Každý dom bol jedinečný a všade bolo veľa voľného priestoru. Dnes je všetko inak.“

Neústupnosť Zammitovcov je v Sydney legendárnou a aj ich susedom je sympatická. Zelenú oázu vo svojej štvrti majú radi. „Som šťastná, že svoj dom nechcú predať. Vďaka ich trávniku sa cítime, akoby sme mali viac miesta aj na vlastných pozemkoch,“ uviedla jedna zo susediek.

Zammitovci vraj milióny, ktoré im ponúkajú developeri, nepotrebujú, majú dosť vlastných peňazí. Je preto pravdepodobné, že vo svojom dome ostanú bývať ešte dlhé roky. Vo videu na začiatku článku môžete vidieť, ako sa susedstvo Zammitovcov zmenilo v priebehu niekoľkých rokov.