MENU
Menu
zdroj: Inputmag.com
a

Zaujímavosti Novinár, ktorý neexistuje: Pripravte sa na éru deepfake

Chlapík na fotografii nižšie vyzerá celkom sympaticky. Na pivo by ste si s ním však rozhodne nezašli, nie, nie je abstinent, ani nezomrel. Ani nemohol, pretože nikdy neexistoval. Vytvorila ho umelá inteligencia a je tak trochu desivou predzvesťou toho, čo bude nasledovať v oblasti žurnalizmu.

Oliver Taylor sa prvýkrát dočkal pozornosti medzinárodnej spravodajskej agentúry Reuters, keď ju kontaktoval londýnsky právnik Mazen Masri. Tvrdil, že Taylor o ňom a jeho manželke a bojovníčke za práva Palestínčanov Ryvke Barnardovej napísal nepravdivý článok a označil ich za „známych sympatizantov terorizmu“.

Masri kontaktoval Reuters a chcel vedieť viac o novinárovi, ktorý urazil jeho aj jeho manželku. Agentúra rozbehla vlastnú investigatívu a zistila niekoľko zaujímavých skutočností. Birminghamská univerzita, ktorej mal byť Taylor študentom, o mužovi nemala žiadne záznamy. Na internete po ňom nebolo ani stopy, jediný účet mal na portáli Quora, a aj tam bol aktívny len dva dni. A ako sa zistilo, profilovú fotku vytvorila umelá inteligencia.

Hany Farid, priekopník v oblasti digitálnej forenznej vedy, ktorá odhaľuje falošné fotografie, pre Reuters povedal: „Rozmazané pozadie a nepravidelnosti v pozadí fotografie naznačujú, že ide o výtvor umelej inteligencie. Niekoľko chýb som našiel aj na krku a golieri.“ Umelec Mario Klingemann, ktorý pri svojej práci často používa falošné fotografie, taktiež potvrdil, že snímka nesie všetky známky vytvorenia umelou inteligenciou.

Agentúre sa nepodarilo zistiť, kým Oliver Taylor v skutočnosti je. Nájsť človeka, ktorý je za falošným novinárom, je v podstate ako hľadať ihlu v kope sena. Akurát s tým rozdielom, že tam žiadna ihla nie je.

To, že Taylor nie je skutočný, však neznamená, že nemôže skutočným ľuďom ublížiť. Vyšli mu články v dobre známych novinách ako The Jerusalem Post či Allgemeine Zeitung, ale pritom sa nikdy s nikým nestretol.

Editori oboch novín pre Reuters uviedli, že články uverejnili potom, ako im ich Taylor poslal mailom. Nepýtal si honorár a oni nepodnikli žiadne kroky na overenie pravosti jeho tvrdení. „Nie sme kontrarozviedka,“ povedal jeden z nich.

Taylorove články síce nemali extra čítanosť, napriek tomu ukázali, aká ťažká doba nás čaká. Odhaliť falošné informácie totiž bude ešte ťažšie vzhľadom na to, že ich môžu uverejňovať „skutoční“ ľudia.