Na základe nálezov zo španielskej jaskyne Des-Cubierta k tomu dospeli antropológovia. Podľa nich si neandertálci vo svojich jaskynných príbytkoch schovávali napríklad vypreparované lebky praturov, nosorožcov alebo jeleňov. Uviedla to agentúra APA. Podľa štúdie zverejnenej v odbornom magazíne Nature Human Behaviour sa v jaskyni severne od Madridu, ktorú archeológovia skúmajú od roku 2009, našli lebky mnohých prehistorických bylinožravcov.
„Je veľmi neobvyklé, že si lovci z doby kamennej odnášali hlavy veľkých zvierat, ako boli nosorožce alebo bizóny, z miest, kde ich ulovili,“ uviedol jeden z členov výskumného tímu, antropológ Tom Higham. Podľa neho ťažké tela zvierat muži nosili napriek tomu, že na nich bolo len málo zužitkovateľného mäsa, a preto pravdepodobne išlo o trofeje. Navyše ich lebky upravovali, odstraňovali z nich oči, mozog a tiež čeľuste, čo je zrejmé zo stôp, ktoré na lebkách zanechali ich kamenné nástroje.
V jaskyni sa našlo dohromady 35 lebiek alebo ich častí.„To, že všetky ležali na pomerne malom priestore, napovedá, že išlo o akúsi zbierku alebo akýsi druh poľovníckej svätyne,“ píšu autori štúdie. Podľa nich zhromažďovanie trofejí bolo akúsi kultúrnou tradíciou, ktorá sa odovzdávala z generácie na generáciu.
Zdroj: ČTK