Lovci hľuzoviek
Hľuzovky sú jednou z najcennejších potravín na planéte. Kvôli ich symbiotickému vzťahu so stromami a ich zložitému životnému cyklu nie je možné pestovať ich v záhradke. Ak chceme obohatiť jedlo práve touto delikatesou, musíme ísť na ich „lov“, spolu so špeciálne vycvičenými psami. Psy majú totiž oveľa citlivejší čuch ako my. Dobre známe svojou schopnosťou nájsť hľuzovky pod zemou sú aj ošípané, ale problém je, že tie ju hneď zjedia. Psy ich nejedia, a preto sú na ich hľadanie vhodnejšie. V Taliansku sa dnes spája so zberom hľuzoviek hlavne plemeno Lagotto Romagnolo. 

Pomáhajú deťom svedčiť
Medzi najkrajšie pocity patria tie, keď vám niekto prejaví dôveru. Práve psy sú tvory, ktoré touto schopnosťou vynikajú, preto asistujú deťom, ktoré musia vypovedať pred súdom. Svojou prítomnosťou im pomáhajú znížiť strach a tlak, ktorý pociťujú, keď sa na nich dívajú sudcovia, advokáti či právnici. Práve v tejto situácii padne psí spoločník vhod. Vycvičený pes leží pri nohách dieťaťa, ukrytý pred zrakom poroty.

Ochranca umenia
Keď hovoríme o tom, že psy sú ochrancovia cenných predmetov, máme tendenciu predstaviť si vrčiace strážne psy, ktoré trhajú reťaze, aby zastrašili lupičov. Riley však chráni výtvarné umenie pred iným nebezpečenstvom. Pes Riley pracuje v Múzeu výtvarného umenia v Bostone, kde identifikuje rôznych škodcov, ktorí môžu ohroziť konzerváciu umeleckých diel. Potkany, myši či mory dokážu zničiť obrazy aj v tom najlepšie zabezpečenom múzeu. Riley ich dokáže vyňuchať skôr, ako urobia paseku. Pes žil v múzeu už od útleho veku, aby si zvykol na okolie a vytrénovali ho, aby nepoškodil umelecké diela.

Detektory rakoviny
Psí ňufák je neuveriteľne citlivý. Zatiaľ čo ľudia majú okolo šesť miliónov receptorov pre čuchové vnemy, psy ich majú až 300 miliónov. Preto nie je prekvapením, že psy dokážu vyňuchať veci, ktoré by sa nám zdajú nemožné. Niektoré majú taký citlivý čuch, že dokážu rozoznať, keď ich majitelia ochorejú, a to všetko len len na základe zmeny ich pachu. Dokonca je možné trénovať psy na zisťovanie určitých chorôb u ľudí, ktorých vôbec nepoznajú. Napríklad fenku Daisy vycvičili, aby zistila, kto má rakovinu. Po kontrole viac ako šesťtisíc vzoriek správne identifikovala 550 ľudí s rakovinou, vrátane svojej majiteľky. „Daisy ma neustále labkami capkala po hrudi, čo ma znepokojilo. Išla som preto k lekárovi a ten mi povedal, že mám rakovinu prsníka v ranom štádiu“, prezradila jej majiteľka. Za svoju prácu v zdravotníctve Daisy v roku 2014 ocenili medailou Modrého kríža.

Protitankové psy
Nie všetky úlohy, ktoré zveruje človek psom sa stretnú s pochopením. Typickým príkladom boli „protitankové psy“ sovietskej armády, ktoré boli určené na jedno použitie. Plán spočíval vo využití psov na doručovanie bômb na spodnú časť nepriateľských tankov. Najprv psy cvičili, aby zo seba striasli bombu pod tankom, ale v chaose vojny, v hluku a v strese to bola pre nich veľmi náročná úloha. Často sa vracali k psovodom s nevybuchnutou bombou pripevnenou k chrbtu, čo bolo nebezpečné. Preto neskôr psy vyzbrojili bombami, ktoré vybuchli hneď, ako sa dotkli tanku.

Ochrancovia tučniakov
Na jednom z ostrovov pri južnom pobreží Austrálie žije kolónia najmenších  tučniakov na svete, ktoré dlhé roky ohrozovali líšky. Zmeny na pobreží umožňovali líškam prístup na ostrov v čase prílivu. Keď vedci skontrolovali populáciu tučniakov na ostrove po ich ataku, zistili, že zahynuli stovky tučniakov. Len za dve noci ich líšky zabili až 360. Miestny farmár však prišiel s riešením - navrhol na stráženie tučniakov psov. Za desať rokov, čo psy začali chrániť tučniaky, si už líšky ani len neškrtli.  

Pes - starosta
Volá sa Maximus Mighty-Dog Mueller II. a je to zlatý retríver. Max, ako ho skrátene volajú, je starostom malého mestečka Idyllwild v americkej Kalifornii. Idyllwild je takzvané nezapísané mesto, takže nemusí mať ľudského starostu. Preto v roku 2012 navrhla miestna nezisková organizácia Animal Rescue Friends, aby sa starostom stal pes. Prvý psí starosta vyhral riadne voľby v júni 2012. Nominovaných bolo celkom 14 psov a dve mačky. Dve tretiny hlasov dostal pes Max. Bohužiaľ, nasledujúci rok umrel, a preto zvolili v poradí druhého starostu, ktorým sa stal spomínaný retríver. Samozrejme to do mesta pritiahlo množstvo zvedavcov a turistov, ktorí prispievajú do rozpočtu nemalými sumami.