Kaplnka svätého Paisiosa, Grécko

Keď Grék Harry Poretsi videl, ako 300-ročný dub chátra, rozhodol sa ho zachrániť a premenil ho na pravoslávnu kaplnku na počesť sv. Paisiosa, ktorý touto oblasťou kedysi prešiel. Kmeň stromu obložil kameňom, aby ho spevnil, a pridal dvierka, ktoré vedú do malej priehlbiny s obrazom svätého Paisia, lampou a stojanom na sviečku, lebo na nič iné vnútri nie je miesto. Poretsi nie je jediný, komu napadlo premeniť strom na kaplnku. Ešte prepracovanejšia dubová kaplnka sa nachádza vo francúzskom meste Allouville-Bellefosse. Dnes 800-ročný strom zasiahol počas obdobia renesancie blesk a miestni premenili vzniknutú dutinu na svätyňu Panny Márie. Strom, známy ako „Dubová kaplnka“ teraz podopierajú tyče a pokrývajú ochranné drevené šindle.

Stromový kostol, Nový Zéland

Neuveriteľný nápad dostal istý Barry Cox, ktorý sa rozhodol pestovať a formovať živé stromy do tvaru tradičného kostola. Barry väčšinu života pracoval so stromami a v roku 2011 postavil železnú opornú konštrukciu pre stromy, ktoré rástli v okolí jeho bydliska. S projektom začal čisto pre vlastné potešenie, ale od roku 2015 sprístupnil kostol na konanie svadieb. Na strechu použil rezané jelše, ktoré prepúšťajú svetlo vďaka riedkemu olisteniu a vďaka flexibilným konárom sa dali naviazať na kovový rám. Hoci „stavba“ má podobu kostola, radi si v nej svoje áno povedia aj ateisti, ktorí milujú prírodu.

Nafukovací kostol, kdekoľvek

Michael Gill prevádzkuje spoločnosť na výrobu nafukovacích člnov so sídlom v Španielsku, no jeho vrcholným úspechom je vytvorenie najväčšieho nafukovacieho kostola na svete. Dosahuje výšku 12 meetrov a vyzerá ako tradičný kamenný kostol s oknami z farebného skla. Vnútri je celý rad nafukovacích náboženských predmetov, vrátane organu, oltára, kazateľnice, lavíc, kríža a dokonca aj anjelov. Prenájom nafukovacieho kostola na deň stojí okolo tritisíc eur, prípadne si ho môžete zakúpiť približne za 30-tisíc eur.

Snežný kostol, Nemecko

Hotely a bary z ľadu nájdete po celom svete, ale kostoly sú menej bežné. V roku 2011 v nemeckom Mitterfirmiansreute vznikol ľadový kostol na pamiatku historickej udalosti. O sto rokov skôr, v roku 1911, obyvatelia odľahlej bavorskej dediny Mitterfirmiansreut požiadali o stavbu vlastného kostola, aby nemuseli absolvovať 90-minútovú cestu v snehu k najbližšiemu kostolu v mestečku Mauth. Ich žiadosti nevyhoveli, a tak si postavili vlastný kostol - celý zo snehu. Bernda Stiefvatera, autora myšlienky, stála výstavba ľadového kostola 135-tisíc eur a spotreboval na ňu 1 400 metrov kubických snehu. Dočasný kostol požehnal miestny dekan katolíckej cirkvi, ktorý v kostole povolil bohoslužby, ale nie krsty, svadby ani omše.

Mešita Shah Cheragh, Irán

Nie je nezvyčajné, že mešity sú krásne zdobené, ale Shah Cheragh v meste Shiraz dosiahol vyššiu úroveň. Slovné spojenie Shah Cheragh znamená „Kráľ svetla“, čo je veľmi priliehavé, keďže trblietavý interiér vyzerá, akoby v ňom vybuchla zrkadlová guľa. Spolu so zdobenou strechou a stenami sú v miestnosti početné lustre a vitrážové okná, vďaka ktorým sa priestor leskne a žiari z každého uhla. Mešitu postavili okolo hrobov dvoch synov Músá al-Kádhima, jedného z nástupcov proroka Mohameda. Hroby údajne objavili okolo roku 900, pretože nad nimi svietilo tajomné svetlo a stali sa pútnickým miestom pre moslimov.

Jaskynné kostoly, Turecko

Po celom regióne Kappadokie v Turecku sú kostoly vstavané do komínových skalných útvarov. Najpopulárnejšou oblasťou, kde môžete vidieť tieto stavby je Národný park Göreme, ktorý je domovom najmenej 60 kostolov a mnohých ďalších budov. V roku 1985 vyhlásili oblasť za svetové dedičstvo UNESCO. Za čias Rimanov jaskyne slúžili ako posvätné pohrebiská, neskôr ich využívali mnísi z byzantskej éry ako kláštory. Pútnici putovali do jaskýň, aby navštívili mníchov a dostali požehnanie, čím posilnili duchovnú povesť oblasti. Sprístupnený skanzen Göreme obsahuje 15 kostolov, ktoré pravdepodobne vznikli v 11. storočí. Hoci navonok splývajú so skalnými útvarmi, vo vnútri nájdete pôsobivé kamenné práce a maľované dekorácie.