Síce v obchodoch je dostupná široká škála repelentných prípravkov, no len málokedy sa dá na ne spoľahnúť. Navyše ich opätovná aplikácia je nutná po každom daždi. Ultrazvukové zariadenia sa ukázali spoľahlivejšie, silný zvukový signál mačky zvyčajne prekvapí a v budúcnosti sa danému miestu zvyknú vyhnúť. Ich nevýhodou je však vyššia cena. Niekedy však stačí v záhrade niečo zmeniť alebo vysadiť rastliny, ktoré neželaných návštevníkov spoľahlivo odpudia.

Muro
Zdroj: Jana Jarabincová

Čo pomôže?

  • Zavlažovací systém – mačky nemajú rady prúd vody z ostrekovača rovnako ako mokrú trávu.
  • Ak máte na záhrade pieskovisko, vybavte ho ochranným krytom.
  • Na čerstvo vysadené záhony použite králičie pletivo.
  • Namiesto nástielky z kôry uprednostnite radšej kamennú drvinu.
  • Do kvetináčov alebo do pôdy pozapichujte konáriky alebo špajle.
  • Napájadla neumiestňujte v blízkosti záhonov. Lepší je nekrytý priestor, napríklad trávnik. Vtáky budú mať dostatok času pri útoku mačiek odletieť.
  • Pes je pre mačky prirodzený nepriateľ číslo jedna. Jeho prítomnosť na záhrade zaručí od mačiek zaručený pokoj.

Koleus ‘Verpis Dich Grun’ (Coleus canina)

Inak nazývaný aj Plectranthus caninus, nie je len obľúbená výplňová rastlina ku kvitnúcim letničkám, ktorá dokáže odohnať dotieravý hmyz, ale poradí si aj s mačkami. Konkrétne táto odroda je na tento účel priam stvorená. Jeho lahodná citrusová aróma nebude voňať ani psovi, a ak bývate blízko lesa a divá zver si tiež rada pochutná na vašich záhonoch, teraz ich radšej obíde. Plektrant najviac obľubuje slnečné miesta, v tieni bude rásť a kvitnúť o niečo menej.

Počas vegetácie cesnak aspoň trikrát opatrne okopte.
Zdroj: Shutterstock

Cesnak

Prenikavú arómu cesnaku mačky vyslovene neznášajú. Či už máte cesnaky na hriadke alebo aj tie okrasné v trvalkovom záhone, pre mačky budú predstavovať definitívnu stopku.

Ruta voňavá (Ruta graveolens)

Tento vždyzelený poloker vysaďte kamkoľvek kde len chcete, aby sa mačky nedostali. Ruta je charakteristická nielen silnou arómou, ale i horkou chuťou, ktorá zaručí, aby si mačky držali odstup.

Kocúrnik záhradný (Nepeta x faassenii)

Nie, nepomýlili sme sa. Síce kocúrnik predstavuje pre mačky skôr magnet, ktorý ma pre ne priam nadpozemské účinky, využite to vo svoj prospech. Vysaďte ho na odľahlé miesto v záhrade, kde vám nebude prítomnosť mačiek vadiť. Ony budú mať svoje afrodiziakum a vy svätý pokoj.

Slamienka talianska (Helichrysum italicum)

Krátkoveká trvalka a aromatická bylinka s vôňou kari sa vyznačuje antiseptickými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Jej vôňa je však pre mačky toxická.

levanduľa
levanduľa
Zdroj: SHUTTERSTOCK

 

Levanduľa (Lavandula)

Zatiaľ čo vôňa levandule pôsobí pre ľudí upokojujúco a napomáha relaxovať, mačkám skôr spôsobuje stres. Dokonca pri požití sa môžu objaviť príznaky otravy, ako vracanie, nevoľnosť a strata chuti do jedla.

Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis)

Silno aromatická vôňa tejto kuchynskej bylinky je pre mačky dostatočne odpudivá. Nebojte sa ho vysadiť do záhrady, v teplejších oblastiach je jeho pestovanie viacmenej priaznivé. Doprajte mu len dostatočne priepustnú pôdu.