Samozrejme, v mnohých filmoch je akčný hrdina vďaka svojej muskulatúre či inteligencii doslova predurčený na víťazstvo. No v mnohých ďalších je ale hlavný hrdina príliš starý, mladý či slabý. Napriek nás takíto hrdinovia vždy zdvíhajú zo sedadiel. Keď to dokázali oni, prečo by sme niečo podobné nezvládli aj my?

Samuel L. Jackson ako Zeus Carver vo filme Smrtonosná pasca 3

Zeus Carver bol nahnevaný elektrikár z Harlemu bez výraznejších bojových schopností. Bolo zvláštne, keď zakročil, aby zachránil McClanea pred lynčovaním rozhorčenými miestnymi obyvateľmi. Zeus schmatol jeho zbraň a pri úteku ňou mával okolo seba – a zrodila sa obľúbená akčná dvojica. Hoci McClane urobil väčšinu ťažkej práce, keď prišlo na likvidáciu otravných teroristov, Zeus mu neurobil hanbu a počínal si rovnako rýchlo a neohrozene v boji o záchranu New Yorku. Diváci si užívali jeho pouličný rozum a neúnavné žartovanie. Čo mu chýbalo vo výcviku so zbraňou, vynahradil intelektom a odmietnutím vzdať sa.

Sandra Bullocková ako Annie Porterová vo filme Rýchlosť

Prvých 30 minút filmu sme sledovali testosterónom nabitých teroristov s rukojemníkmi, výbuchy a mužov v uniformách SWAT. A potom prišla zmena. Autobus s bombou by vybuchol, keby jeho rýchlosť klesla pod 80 kilometrov za hodinu. Nájdite cestujúceho, ktorý dokáže pracovať pod tlakom, zvládne šoférovať autobus a podľa možnosti neprišiel o vodičák za prekročenie rýchlosti. Vtedy prichádza na scénu Annie, obyčajná administratívna pracovníčka, ktorá musela ísť do práce autobusom s kopou ďalších ľudí. Porterovej netrvalo dlho a prejavila sa. Bola dôvtipná, drzá a profesionálna. Predpokladali sme, že volant prevezme mužný Jack a poďakuje jej za námahu, ale nestalo sa. Namiesto toho sa Porterová vysporiadala s preplnenými diaľnicami v Los Angeles, náhlymi odbočkami a presunmi cestujúcich – a to všetko pri rýchlosti 80 kilometrov za hodinu. Traven bol skvelý a spoľahlivý policajt, ale Annie bola bežné dievča, ktoré na seba strhlo pozornosť. Bola úplne vystrašená, ale zvládla to.

Jamie Foxx ako Max Durocher vo filme Collateral

Ak ste si mysleli, že šoférovať taxík je nanič, film Collateral to dokázal. Maxa vnímame ako trpezlivú dušu, totálneho profesionála. Kabína jeho taxíka je bezchybne čistá, bez problémov vyberá najkratšie trasy. Pod priezorom má pohľadnicu ostrova, aby mohol uniknúť, keď bude práca príliš náročná. Keď do jeho taxíka nastúpi Vincent v podaní Toma Cruisa, začne to byť náročné, veď je to psychopatický nájomný vrah s dlhým zoznamom obetí. Max sleduje, ako Vincent pokojne zastrelil dvoch násilníkov za menej ako tri sekundy. Uvedomuje si, ako sa to všetko skončí. Napätie eskaluje, keď sa musí vydávať za Vincenta. Ako každý veľký nepravdepodobný hrdina má dve možnosti. Buď sa bude od strachu triasť, alebo urobí, čo môže. Vydávať sa za nájomného vraha, zabiť nájomného vraha…

Harrison Ford ako Richard Kimble vo filme Utečenec

Kimble bol klasický smoliar. Rozvážneho chirurga obvinili z vraždy manželky a na úteku ho prenasleduje Tommy Lee Jones. Keď väzenský autobus havaroval a Kimble utiekol, pomysleli sme si: „Dobre, je voľný, ale čo teraz? Ako preukáže svoju nevinu?“ Našťastie, jeho aktivita začala stúpať, bol síce zúfalý, ale veľmi vynaliezavý. Skutočne nezabudnuteľným ho urobila Fordova schopnosť stvárniť bežného chlapa, vystrašeného, ale schopného sústrediť sa na prežitie a pomstu.

Linda Hamiltonová ako Sarah Connorová vo filme Terminátor

Nepravdepodobní hrdinovia sa vo všeobecnosti konfrontujú so zlým jednotlivcom – zvyčajne človekom. No nie Sarah Connorová. Čašníčka z reštaurácie verzus kyborg z budúcnosti, to nie je férový boj. Iste, pomohol jej efektívny Kyle Reese a do značnej miery neefektívna polícia z LA. Sarah sa však rýchlo chytila a uvedomila si, že Terminátor nikam neodíde. Čoskoro si zvykla na hádzanie trubkových bômb a naháňačky nákladných áut vo vysokej rýchlosti, pričom ostala patrične vydesená. Connorová protivníka nakoniec zničila pomocou hydraulického lisu.