Aziati sú známi svojimi bizarnými pokrmami. Napríklad na čínskych trhoch je možné nájsť prakticky všetko od psov cez netopiere až po živé mláďatá myší, ktoré sa pred konzumáciou nezabíjajú. Preto by sme sa vôbec nečudovali, ak by sa na pultoch vyskytovalo aj naozaj nechutne vyzerajúce pečivo.

Ibaže v tomto prípade ide síce o vizuálne odpudivé, ale na druhej strane veľmi chutné jedlo. Vyrába ho čínska firma Nanjing Yican Foods, ale netreba sa obávať, že ide o pokrm, ktorý nezodpovední zamestnanci na pár mesiacov zabudli v sklade.

Zvonku vyzerá toto jedlo ako buchta, ale po rozrezaní sa objaví na pohľad nechutné „plesnivé vnútro“. Ľudí tento bizarný výrobok samozrejme zaujal a začali jeho fotografie vo veľkom zdieľať. Väčšina z nich si samozrejme myslela, že buchta je plesnivá a pokazená, opak je však pravdou.

Náplň totiž tvorí sušené mlieko zmiešané s čajom matcha. Ten možno poznáte, predáva sa v práškovej forme a na miešanie s inými potravinami je preto priam ideálny. V tomto prípade dodal sušenému mlieku zelenú farbu a špecifickú chuť, ktorú si väčšina zákazníkov nevie vynachváliť. Vraj je jemne horká a len veľmi mierne sladkastá.

Buchta je údajne mimoriadnou delikatesou, je veľmi mäkká, výborne chutí a predáva sa v prepočte za 2,5 eura. Treba sa len preniesť cez fakt, že vyzerá, akoby bola pokazená.

Otázkou ostáva, ako vie človek povedať, či je toto jedlo naozaj plesnivé, alebo nie. Čo keď náhodou ležalo pridlho na pulte v obchode a predali vám pokazený kus? Tým sa našťastie v našich končinách nemusíme zaoberať. A Číňanom, ktorí bez problémov konzumujú aj fermentované vajcia s kačacími zárodkami, je to možno aj jedno.