Anglické panstvo Shugborough je naozaj nádherným miestom plným zelene a v jeho záhradách sa dajú tráviť celé hodiny. Mnohí turisti sem ale zavítajú najmä kvôli pár písmenám vytesaným do takzvaného Pastierovho pamätníka.

a
Zdroj: Public Domain

Písmená OUOSVAVV zľava ohraničuje D a sprava M. Nápis existuje už najmenej 200 rokov a dodnes neprestáva ľudí miasť. Rozlúštiť sa ho dokonca pokúšali aj takí velikáni ako Charles Darwin či Charles Dickens, ale márne. Vedie nápis ku Svätému grálu, alebo ide len o sofistikované graffiti z 18. storočia?

Názorov na význam nápisu je viacero. Tie najzaujímavejšie sa samozrejme týkajú Svätého grálu, čaše, do ktorej stekala Ježišova krv po jeho ukrižovaní. Ďalšie hovoria o milostnom odkaze či správe pre templárov.

Americký expert na šifry Keith Massey si ale myslí niečo iné. Po 11. septembri 2001 pracoval pre americkú Národnú bezpečnostnú agentúru ako kryptograf a navyše je učiteľom latinčiny, takže má pre prelomenie kódu zo Shugborough isté predpoklady.

Massey tvrdí, že nápis tvoria začiatočné písmená slov Oro Ut Omnes Sequantur Viam Ad Veram Vitam. V preklade to znamená: „Modlím sa, aby všetci nasledovali cestu k pravému životu.“ Má ísť o odkaz na Bibliu, konkrétne na pasáž z Jána 14:6: „Ja som cesta, pravda a život.“ Napriek Masseyho vysvetleniu ale panstvo Shugborough neprestáva ľudí fascinovať.