JAR, niekoľko olympiád

Jeden z najprísnejších zákazov účasti na olympijských hrách dostala nepochybne Juhoafrická republika. Z dôvodu apartheidu – systému inštitucionalizovaného rasizmu, ktorý umožnil menšinovej bielej populácii krajiny získať úplnú sociálnu, ekonomickú a politickú kontrolu na viac ako štyridsať rokov – MOV zakázal Juhoafrickej republike súťažiť na viac ako desiatkach letných a zimných olympiádach. V rokoch 1964 až 1988 sa športovci z JAR nesmeli zúčastniť na olympiádach, čo znamenalo ich vyše dvadsaťročnú absenciu na hrách v roku 1964 v Tokiu, v roku 1968 v Mexiku, v roku 1972 v Mníchove, v roku 1976 v Montreale, v roku 1980 v Moskve, v roku 1984 v Los Angles a v roku 1988 v Soule. Po eliminácii apartheidu sa v roku 1992 na hrách v Barcelone zúčastnilo až 93 juhoafrických športovcov.

Zimbabwe (predtým Rodézia), Mníchov LOH 1972

MOV na poslednú chvíľu zakázal zúčastniť sa Olympijských hier v Mníchove Rodézii, dnes známej ako Zimbabwe. Len štyri dni pred plánovaným začiatkom letných olympijských hier v roku 1972 MOV stiahol svoje pozvanie pre Rodéziu po politickom tlaku Kene, Etiópie a ďalších afrických krajín, ktoré ju považovali za štát s totalitným a rasistickým režimom. Z tohto dôvodu 44 rodézskych športovcov mohlo hry sledovať iba z tribúny. Rodézia sa vrátila na olympijské hry až v roku 1980, keď sa jej rasovo diskriminačná vláda zrútila a krajina prijala novú identitu ako Zimbabwe.

USA a Kanada, Moskva LOH 1980

Mnohí si iste pamätáte ako USA a Kanada bojkotovali letné olympijské hry v roku 1980 v Moskve. Štáty Severnej Ameriky odmietli súťažiť, aby poukázali na porušovanie ľudských práv sovietskou inváziou do Afganistanu. Hoci túto myšlienku neprevzali ostatné členské štáty NATO, bojkot ako prvý navrhol Andrej Sacharov, sovietsky nukleárny vedec a disident. Jeho výzvu podporili Spojené štáty v januári 1980, pričom Carterova administratíva zahrnula bojkot hier ako súčasť dôsledkov, ak Sovietsky zväz neopustí Afganistan do februára toho roku. Vtedajší predseda kanadskej vlády, Joe Clark zopakoval rozhodnutie svojho kontinentálneho suseda. Keďže Sovieti z Afganistanu neodišli, športovci z týchto štátov sa hier nezúčastnili. Následne sa Carterova administratíva snažila presadiť, aby sa trvalým domovom olympijských hier stalo Grécko, čím by sa predišlo budúcej politizácii usporiadania hier. MOV však v duchu udržania čo najrozsiahlejšej medzinárodnej súťaže tento návrh odmietol.

ZSSR, NDR, ČSSR a ďalšie krajiny východného bloku, Los Angeles LOH 1984

O štyri roky neskôr sa na LOH v Los Angeles v roku 1984 uskutočnil ďalší významný bojkot. V priamej reakcii na bojkot moskovských hier v roku 1980 sa štrnásť krajín východného bloku na čele so Sovietskym zväzom a východným Nemeckom na protest stiahlo z hier v Los Angeles. Jedinými socialistickými európskymi štátmi, ktorých športovci súťažili na olympijských hrách boli Rumunsko a Juhoslávia. Napriek bojkotu sa na hrách zúčastnilo 140 krajín, čo bola v tom čase rekordná účasť. USA, Rumunsko a NSR sa delili o stupne víťazov pre väčšinu získaných medailí. Navyše, hry v roku 1984 dosiahli zisk viac ako 250 miliónov dolárov, čím sa stali jedným z najziskovejších a najlepšie usporiadaných olympijských hier.

Afganistan, Sydney LOH 2000

Na letných olympijských hrách v roku 2000 v austrálskom Sydney by sa zúčastnilo dvesto krajín, nebyť vylúčenia Afganistanu. Ako jediná členská krajina MOV, ktorá sa nezúčastnila Hier nového milénia, mal Afganistan zakáz súťažiť z dôvodu totalitnej vlády Talibanu. Navyše, v rokoch 1996 až 2001 Taliban v Afganistane utláčal ženy a zakazoval im športovať. 

India, Soči ZOH 2014

Korupčné správanie generálneho tajomníka Indickej olympijskej asociácie Lalita Bhanota malo vážne dôsledky pre Indiu na zimných olympijských hrách v Soči v roku 2014. Keďže jeho meno sa spájalo s vážnymi obvineniami z korupcie, nelegálnymi stavbami a nedostatočným zabezpečením bezpečnosti na Hrách Commonwealthu v roku 2010, MOV zakázal Indii súťažiť na ZOH v Soči 2014. Traja indickí športovci síce mohli súťažiť ako nezávislí účastníci olympijských hier, ale na otváracom ceremoniáli indickú vlajku nahradili olympijskou. Na záverečnom ceremoniáli už opäť viala indická vlajka, pretože v priebehu hier došlo k zrušeniu zákazu, keďže Indická olympijská asociácia zvolila nového prezidenta.

Rusko, od roku 2016

Snáď najponižujúcejším dôvodom zákazu účasti na olympijských hrách pre krajinu je prichytenie štátnych úradníkov a trénerov pri poskytovaní nezákonných drog športovcom kvôli zvýšeniu ich výkonu. Práve to sa stalo Rusom. Od roku 2016 takmer každá športová organizácia zakázala účasť Ruskej federácie z dôvodu porušenia antidopingovej legislatívy, pričom najvýraznejší trest pochádza práve z olympijských hier. MOV odobral Rusku rekordných 43 olympijských medailí a zakázal krajine súťažiť od objavenia škandálu v roku 2016. Ruskí športovci v súčasnosti súťažia pod olympijskou vlajkou, ktorá ich identifikuje ako Olympijských športovcov z Ruska.