Ullared je malé nenápadné mestečko na juhu Švédska, v ktorom žije asi 800 ľudí. Nejde o práve najkrajšie miesto tejto škandinávskej krajiny, a napriek tomu sa tu denne premelú tisíce ľudí nielen zo Švédska, ale z celého sveta. Dôvodom je Gekås Ullared, svetoznámy obchodný dom, ktorý v roku 1963 založil Göran Karlsson. Dodnes je najväčším obchodným domom sveta, má dvetisíc zamestnancov a naraz tu môže nakupovať až 5500 zákazníkov.

Gekås Ullared poháňa celú miestnu ekonomiku, no výrazne prispieva aj do švédskej štátnej kasy. Niet divu, veď ročne priláka okolo päť miliónov návštevníkov a generuje nemalý profit. Mnohí ho považujú za vôbec najnavštevovanejšiu atrakciu v krajine. A keďže na turistoch chcú zarobiť aj iní obchodníci, v okolí obchodu vyrástlo množstvo ďalších podnikov, ktoré ešte viac posilňujú miestnu ekonomiku.

Len aby ste mali predstavu o tom, aký je Gekås Ullared populárny, vedzte, že v sobotu sa pred jeho bránami tvoria rady dlhé aj stovky metrov. Ľudia sú ochotní čakať hodiny, aby sa dostali dnu. V lete zasa každú noc prespáva v ubytovacom komplexe pridruženom k obchodnému domu približne tritisíc ľudí.

Gekås Ullared nepotrebuje marketing. Nevedie žiadne reklamné kampane, každý Švéd totiž vie, že produkty sú tu jednoducho lacnejšie než kdekoľvek inde. Môžu za to obrovské rozmery obchodného domu, ktorý je vďaka nim schopný nakupovať od výrobcov vo väčších objemoch a tým pádom aj lafcnejšie.

Gekås Ullared má vo Švédsku priam kultový status. Točia sa o ňom reality šou, navštívili ho aj kráľ Karol Gustáv s manželkou Silviou a mnohé firmy ponúkajú ako benefit pre zamestnancov možnosť stráviť tu víkend. Navštívili by ste ho? Dajte nám vedieť v komentároch.