Sliepky sa bežne dožívajú päť až osem rokov a tak je Peanut, ktorá žije na farme v americkom Michigane, medzi týmito operencami tak trochu ako Matuzalem. 28. januára 2023 ju zapísali do Guinessovej knihy rekordov ako vôbec najstaršiu žijúcu sliepku, mala vtedy 20 rokov a 272 dní.

Stihla už však osláviť 21. narodeniny a ašpiruje na titul vôbec najstaršej sliepky, aká kedy žila.
Iróniou pritom je, že sa takmer nenarodila. Pred viac než 21 rokmi chcela jej majiteľka vyhodiť viacero vajec, ktoré jej prišli pokazené. Už stála pri jazierku s aligátormi, keď z jedného vajca začula zvuky.

„Počula som jedno ťuknutie, potom druhé, a uvedomila som si, že vnútri je kuriatko, ktoré sa nevie dostať von,“ uviedla Marsi Darwinová, ktorá je majiteľkou rekordnej sliepky. „Opatrne som teda vajce olúpala a dostala mláďa von.“

Kuriatko bolo naozaj malé, v porovnaní s rovesníkmi malo tretinovú hmotnosť a Marsi mu dala meno Peanut, teda „arašid“. Marsi si nikdy nepomyslela, že tvor bude súčasťou farmy, ktorú vlastní s manželom, vyše dvoch desaťročí. Sliepka v máji oslávila 21. narodeniny a nezdá sa, že by jej ubúdalo síl.

Ku kontaktovaniu Guinessovej knihy rekordov Marsi presvedčila kamarátka, ktorá taktiež chová sliepky. Vedela o sliepke menom Matilda, ktorá sa dožila 14 rokov a ľudia ju považovali za výnimočne starú. Peanut prekonala Matildin rekord o sedem rokov, no dokázať to bolo ťažké.

„Mala som k dispozícii staré fotky synovcov a neterí, ktorí sa s Peanut fotili, a Guinessova komisia ich napokon uznala ako pádne dôkazy,“ uviedla Marsi.

Držiteľkou rekordu pre najstaršiu sliepku v dejinách je Muffy, ktorá sa dožila 23 rokov a 152 dní. Uhynula v roku 2011 a Peanut ju môže poraziť.