Prežila všetkých rovesníkov

Životný príbeh čivavy menom Spike sa začal písať pred viac ako 23 rokmi. Nie, nejde o preklep, skutočne jej dátum narodenia v zdravotnom preukaze siaha do tak dávnej doby. Čivavy sa dožívajú priemerne 12 až 14 rokov a preto dožiť sa viac ako 15 rokov je rarita a 20 rokov sa prakticky žiadny pes dožíva. No výnimka potvrdzuje pravidlo a v tomto prípade aj Guinnessov rekord. A čo viac, Spike je to od 7. decembra 2022 zaknihovaný ako najdlhšie žijúci pes na svete. Ani iné rasy sa na jeho úctyhodnú starobu nechytajú.

Nájdená na ulici

Čivava Spike je vysoká 23 centimetrov a váži necelých šesť kíl. Jej súčasnou majiteľkou je  Rita Kimball, ktorá svojho miláčika našla jedného dňa na parkovisku pred potravinami a pred záverečnou ho uchýlila k sebe domov. Bolo zjavné, že majiteľ sa k nemu už nevráti, a tak mu dala nový domov a novú lásku. On s ňou začal doslova nový život. Už vtedy mal totiž desať rokov a je možné, že niekto ho chcel nechať takto napospas osudu v starobe dožiť. To však zrejme netušil, že Spike chytí nový dych. Odvtedy prešlo 12 rokov a stále behá po dvore a naháňa sa s mačkami.

Staroba si nevyberá

Spike je síce rekordman, ale rozhodne už nevyzerá mlado. Je to raritný úkaz, na ktorom sa staroba už výrazne podpísala. Hoci stále dokáže behať, už niekedy nespoznáva blízkych ľudí, je takmer hluchý a slepý. To mu však ani náhodou nekazí radosť zo života. Trávi ho polihovaním prechádzkami po dvore a jednoducho si užívaním statusu najstaršieho psa na svete. Nikto sa neodváži povedať, koľko dní či rokov má ešte pred sebou, pretože už minimálne dobrých desať rokov si Rita myslela, že sú spolu posledný rok. A on hrdo vstúpil aj do roku 2023. Tak mu len zapriať veľa zdravia.